Nie tylko druk 3D: Volumetric Printing, czyli drukowanie objętościowe

4

Looking Glass to dwuosobowy start-up prowadzony przez rodzeństwo – Shawn`a i Christinę Frayne. Ich projekt jest tyle oryginalny co nietypowy: to pierwszy komercyjny przykład zastosowania tzw. drukowania objętościowego (ang. „volumetric printing„). Jego efektem są bryły szkła, w których znajduje się w pełni trójwymiarowy obiekt. Jest tylko jeden haczyk: tak naprawdę wewnątrz bryły nie ma żadnego obiektu… Bryła składa się z kilkuset cienkich płytek szkła akrylowego, na których nadrukowane są kolejne warstwy modelu. Gdy całość zostanie złożona i przejdzie określone procesy chemiczne i fizyczne, w efekcie powstaje złudzenie, iż mamy do czynienia z prawdziwym przedmiotem zamkniętym w kostce ze szkła! Zespół prowadzi aktualnie kampanię na Kickstarterze, gdzie zbiera pierwsze zamówienia…

Produkcja Looking Glass jest raczej nieskomplikowana: najpierw projekt jest cięty na warstwy, na dokładnie tej samej zasadzie co w przypadku drukowania 3D. Następnie każda warstwa jest nadrukowana w pełnym kolorze na cieniutką płytkę akrylowego szkła. Następnie płytki są kompletowane i wkładane do komory próżniowej, gdzie wstrzykiwany jest płyn spajający. Powstaje przezroczysta kostka z imitacją trójwymiarowego obiektu wewnątrz.

Looking Glass 04

Obiekty zamawia się przez stronę start-upu lub przez Kickstartera. Standardowy rozmiar bryły to 9 x 5 x 4 cm. Koszt produkcji to 75$ + 15$ za wysyłkę na świat (łącznie ok. 280 PLN).

Looking Glass 03

Do czego można wykorzystać tego typu gadżet? Przede wszystkim do celów edukacyjnych, gdzie można prezentować przekroje poszczególnych części ciała, narządów wewnętrznych ludzi i zwierząt. Jest to tkaże świetny pomysł na prezent –  w tym przypadku jednak ograniczeniem może być projekt. Pierwsze skojarzenie to tworzenie trójwymiarowych zdjęć zamkniętych w szklanej bryle – niestety aby to było możliwe, potrzebny jest trójwymiarowy obiekt wzorcowy, np. skan 3D postaci lub sceny. Alternatywą może być jakiś przedmiot, jak np. prezentowany na zdjęciach zabytkowy pistolet.

Looking Glass 02

Możliwości jest bez liku, jednakże podobnie jak w przypadku druku 3D wszystko sprowadza się do konieczności posiadania odpowiedniego projektu. Niemniej jednak pomysł jest bardzo ciekawy i liczę na to, że rodzeństwu Frayne uda się pozyskać dofinansowanie na Kickstarterze.

Źródło: www.kickstarter.com via www.3dprintingindustry.com
Grafika: [1] [2] [3] [4]

PS: wiem, że to nie miejsce na takie wyznania, ale muszę się tym podzielić ze światem… Ostatnia scena ostatniego odcinka „Gry o Tron” (pojedynek Oberyna Martella i Gregora Clegane) była naprawdę wstrząsająca… Pisze to człowiek wychowany na muzyce i okładkach Cannibal Corpse, który w wieku 14 lat miał mini plakat „Butchered at Birth” naklejony na drzwiach pokoju. Straszne rzeczy…

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada ponad 12-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Od stycznia 2013 roku związany z drukiem 3D.

 • Meeeeerrrrttt

  Fajny pomysł, można też łatwo taki proces zautomatyzować (więc i obniżyć koszty)
  – tak się zastanawiam czy potem można by taką bryłę wyfrezować do tego wewnętrznego kształtu i czy się nie „zamgli” wewnętrzny obraz podczas frezowania, ale raczej z tym chyba też nie powinno być problemów.
  ……….
  PS do PS – zgadzam się scena wstrząsająca ;-/ ciekawe co dalej będzie z Tyrionem…. (kto czytał książke to chyba wie 😉 – ja bym wolał by jeszcze trochę sobie pograł.

 • Waldek

  Nie widzę sensu.. lepiej użyć typowej drukarki 3d i wykonać powszechne zatapianie w akrylu: http://goo.gl/TO5ETi – i jest lepsza jakość 😉

  pomoce szkolne? – lepsze typowe drukarki 3d – wtedy możemy wydrukować rozbieraną na części żabę.. A tu mamy jedną bryłę..

  • Meeeeerrrrttt

   1)Czas i koszt.
   Wyobraź sobie, że jakiś producent buduje automatyczne urządzenie do takich brył:
   Pojemnik na te płytki, następnie podajnik do drukarki, drukarka, następnie układanie w stos i klejenie, ściśnięcie. Bardzo prosta konstrukcja – bez problemu powinna nawet z co najmniej 100 sztuk na dzień wykonać (zależy ile to musi schnąć po sklejeniu) A jeszcze jakby się to dało potem wyciąć- wyfrezować do nadanego kształtu.

   Jaka drukarka 3D wykona 100 wydruków na dzień?
   2) Bryła z akrylu, więc jest całkiem odporna na zniszczenie w porównaniu z często delikatnymi obiektami z drukarki 3D – więc duży plus w przypadku zastosowań edukacyjnych.

 • Paweł Kalinowski

  Na pierwszy rzut oka skojarzyło mi się z LOMem, bo właściwie zasada wytwarzania podobna, tylko sposób wizualizacji elementu inny. Pomysł ciekawy, ale sądzę, że nie znajdzie wielu zastosowań.