Skoro wczoraj pisałem o General Electric i kwestii wykorzystania przez tą firmę druku 3D w produkcji przemysłowej, nie sposób wspomnieć o innej legendarnej firmie z USA, która korzysta z drukarek 3D w swoich fabrykach – Fordzie. I co prawda na temat jednej i drugiej firmy popełniłem już kiedyś wspólny artykuł, nie mniej jednak niedawno pojawił się film promocyjny Forda, w którym pokazane są sposoby w jaki koncern wykorzystuje konkretne technologie przy prototypowaniu nowych części lub elementów do swoich samochodów.

Ford i druk 3D

Chociaż mało kto o tym wie, Ford jest jednym z liderów jeśli chodzi o wykorzystanie druku 3D w produkcji przemysłowej. Oczywiście firma nie zastępuje drukarkami 3D linii produkcyjnych – są one za to stosowane na szeroką skalę przy projektowaniu nowych części do produkowanych przez siebie aut. Przyspiesza to zdecydowanie proces prototypowanie i oszczędza znacząco koszty. Jak mówi o tym jeden z inżynierów w filmie: “do niedawna nie rozumieliśmy w pełni potencjału jaki tkwi w tej technologii – tymczasem jest ona niewiarygodna“.

Ford korzysta z technologii SLS i CJP czyli drukarek 3D drukujących z proszku – piaskowca, plastiku i metalu, jak również z niskobudżetowych Replicatorów 2 MakerBota, będąc jednym z głównych odbiorców tych urządzeń na świecie. Na poniższym filmie zobaczycie m.in. jak z wydrukowanych elementów składane są formy do metalu i odlewane są gotowe korpusy silników, skrzyń biegów czy innych tego typu elementów.

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować