Trochę sezonu ogórkowego i człowiek zaczyna pisać o rzeczach mniej aktualnych, ale bardzo wartych wspomnienia. Drukowanie 3D z metalu jest jedną z najszybciej rozwijanych technologii drukarek 3D dla naukowców i producentów. Ogólna idea jest taka, że większość części lepiej mieć z metali niż z plastyku. Dlatego niedawno ExOne i Arcam AB firmy zajmujące się właśnie takim sprzętem poszybowały w górę. Dlatego również Systems 3D niedawno kupiło Phenix Systems, firmę, która specjalizuje się w selektywnym spiekaniu laserowym w metalu. Stratasys niedawno też ogłosił swoje plany, aby drukować w metalach.

Źródło: www.3dprintin

Źródło: www.3dprinter.net

Tworzenie z metalu przynosi na myśl hutę. Nie ma co ukrywać, że drukowanie w 3D z metalu pochłania wielkie ilości ciepła i technologię laserową. Jednak to ma się zmienić. Ma się pojawić nowa technologia, która pozwoli na drukowanie metalu w warunkach pokojowych!

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Północnej Karoliny (NCSU) wymyślił specjalny stopu metalu, z mieszaniny 75% eutektycznego stopu galu i 25% indu który zachowuje się podobnie jak rtęć płynnie w temperaturze pokojowej. Ten ciekły metal, po wystawieniu na działanie powietrza, tworzy cienką zewnętrzną warstwę tlenku galu, który umożliwia ciągłe kształtowanie w niskiej temperaturze.

Nie wiem jak to sobie wyobraziliście, ale dla mnie to takie trochę lutowanie z precyzyjną dokładnością. Nie ma co ukrywać, że do takich celów posłużą pewnie pierwsze „kombajny”, które będą potrafiły wydrukować płytkę układu scalonego. Podstawa z plastiku a połączenia dla prądu drukowane z nowych stopów metali. Nagle niemożliwe zaczyna być odleglejsze. Wkroczymy w etap gdzie proste urządzenia elektryczne będzie powstawały w kilka godzin w naszych domach…

Trzeba jeszcze trochę poczekać, ale Ci, którzy chcą zobaczyć druk 3D z metalu, mamy filmik. Jest on przyspieszony 40-50 razy wiec nie ekscytujcie się prędkością…

Źródło: www.3dprinter.net

Marcin Kwapisz
Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w biznesie w zakresie sprzedaży. Oprócz tego prowadzi szkolenia informatyczne i zajmuje się profesjonalną fotografią cyfrową.

    1 Komentarz

    1. Wygląda jak cyna 🙂

    Brak możliwości dodawania komenarzy

    Może cię również zainteresować