…a dokładniej druk zmrożoną wodą, tworzącą unikalne modele lodowe. W 2006 roku profesorowie Pieter Sijpkes i Jorge Angeles otrzymali grant naukowy na projekt o nazwie “Nowa Faza Zmiany w Architekturze: Konstruowanie z Lodu Wspomagane Komputerowo“. Pod tą wydumanym tytułem kryją się badania na stworzeniem technologii umożliwiającej tworzenie obiektów lodowych technologią addatywną. Projekt zakończył się sukcesem w postaci opracowania nowej technologii druku 3D o nazwie Rapid Freeze Prototyping (RFP) oraz stworzenia prototypowej maszyny. Pytanie komu ta technologia naprawdę się przyda? Eskimosom? Czy wspominałem, że jej twórcy pochodzą z tropikalnej Kanady?

Źródło: www.mcgill.ca

Źródło: www.mcgill.ca

System Cobra 600 RFP polega na budowaniu obiektów za pomocą wody i estru metylowego. Materiał jest rozprowadzany w postaci płynnej pod ciśnieniem. Obiekt powstaje warstwa po warstwie. Na każde dwie warstwy lodu przypada warstwa estru metylowego (SME), stanowiącego swego rodzaju obudowę / rusztowanie dla tworzonego modelu. Jest on później usuwany ręcznie i może służyć do ponownego wykorzystania. Po zakończonym wydruku model jest umieszczony jeszcze na kilka godzin w nafcie aby usunąć resztki estru.

Na koniec najciekawsze: poniższy model ma 30 cm, składa się z 862 warstw i był drukowany… 132 godziny (5,5 dnia [SIC!]).

Źródło: www.mcgill.ca

Źródło: www.mcgill.ca

Do czego może służyć druk 3D z lodu? Do tworzenia rzeźb lodowych? Do super ekologicznego szybkiego prototypowania (gdzie słowo “szybkie” ma dość specyficzne znaczenie w kontekście tej technologii)? A może biorąc pod uwagę czas produkcji modeli oraz specyfikę materiały, z którego powstają, jest to technologia służąca jedynie do… bycia badaną i opisywaną w specjalistycznych, naukowych czasopismach? Badania nad technologią trwały trzy lata i dały utrzymanie kilkuosobowemu zespołowi naukowców. Projekt można w sumie w dalszym ciągu kontynuować… Np. pracując nad przyspieszeniem druku 🙂

Źródło: www.mcgill.ca

Źródło: www.mcgill.ca

Źródło: www.mcgill.ca

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować

Więcej w Projekty 3D