Szczerze mówiąc długi czas zastanawiałem się czy poruszać ten temat, ponieważ póki co jest to bardziej tylko idea, niż rzeczywiste i praktyczne rozwiązanie. Nie mniej jednak, po głębszym namyśle doszedłem do wniosku, że warto, z uwagi na jego proekologiczną wymowę. Marble Eco Design, to pochodząca z Lazio we Włoszech grupa inżynierów, która postawiła sobie za cel stworzenie nowego materiału do druku, wykorzystującego marmurowy pył, będący pozostałością po obróbce tego kamienia. Co więcej, pył ten zostanie zmieszany z żywicą i będzie drukowany za pomocą specjalnie zmodyfikowanej drukarki FDM, przy pomocy promieni UV. Ciekawe, prawda…?

Źródło: www.marbleecodesign.com

Źródło: www.marbleecodesign.com

W procesie produkcji płyt marmurowych powstaje pył i osad, które są bardzo trudne i kosztowne w utylizacji. Ekipa Marble Eco Deisgn wpadła na pomysł, aby wykorzystać te resztki w produkcji materiału do druku 3D. Łącząc go ze specjalnymi żywicami i katalizując promieniami UV, zamierzają wykorzystywać go w druku 3D. Dzięki temu uda się wykorzystać trudno usuwalne resztki przemysłowe i przywrócić je do cyklu produkcyjnego nowych rzeczy. Czy można sobie wyobrazić coś bardziej eco-friendly?

Źródło: www.marbleecodesign.com

Źródło: www.marbleecodesign.com

Druk 3D z uzyskanego w ten sposób materiału odbywa się na zmodyfikowanej, hybrydowej drukarce 3D, opartej o konstrukcji Prusy. Zmiany polegają przede wszystkim na zastosowaniu nowych, metalowych elementów, które umożliwiły zwiększenie rozdzielczości druku do ~0.5 μm. Extruder został wyposażony w dyszę o średnicy 0,15 mm, umożliwiającej wypuszczanie kropli o średnicy 0,16 mm. Roztwór żywicy i marmuru jest natychmiastowo “zamrażany” wiązką światła, tworząc wysokiej jakości obiekty.

Źródło: www.marbleecodesign.com

Źródło: www.marbleecodesign.com

Tyle teorii, jak wygląda to w praktyce? Na razie nie bardzo wiadomo…? Na jedynym dostępnym filmie promocyjnym, więcej czasu zostało poświęcone procesowi produkcji marmuru niż samemu materiałowi czy procesowi druku. Tak naprawdę, poza kilkoma zbliżeniami na poszczególne elementy drukarki nic więcej nie pokazano? Z drugiej jednak strony, Marble Eco Deisgn na swojej witrynie internetowej akcentuje, że jest to póki co projekt badawczy, możliwe więc, że na konkretne efekty przyjdzie nam jeszcze chwile poczekać?

Źródło: www.marbleecodesign.com

Źródło: www.marbleecodesign.com

To co w całym tym projekcie jest naprawdę ciekawe, to pomysł na wykorzystywanie resztek produkcyjnych powstałych przy produkcji określonych materiałów w produkcji filamentu do druku 3D. Jakiś czas temu poddawałem w wątpliwość aspekt ekologiczności druku 3D, między innymi z uwagi na niebezpieczeństwo zwiększenia zanieczyszczenia środowiska zużytymi lub nieudanymi wydrukami z ABS, nylonu i innych tego typu, trudno biodegradowalnych materiałów. Produkcja materiałów do druku 3D, będącą równocześnie elementem utylizacji odpadów przemysłowych, stawia całą problematykę w zupełnie innym świetle.

Naturalnie nie rozwiąże to problemu pozbycia się efektów naszej pracy na drukarce 3D. Z drugiej jednak strony pojawia się teoretyczna szansa na to, aby dzięki wprowadzeniu w ponowny obieg resztek materiałów – które i tak należy w jakiś sposób zutylizować, do ponownej produkcji, zmniejszy się całkowita ilość odpadów. I choć jest to póki co wyłącznie projekt badawczy, warto mieć na uwadze jego dalsze losy, gdyż może okazać się zupełnie nowym podejściem w produkcji materiałów do druku 3D.

Źródło: www.marbleecodesign.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować