The Virtual Foundry to kolejny producent, którego założeniem jest miksowanie technologii druku 3D tak, aby w efekcie otrzymać misz-masz technologii FDM z materiałem w formie stopionego metalu. I o ile jeszcze kiedyś takie informacje czytałam z zainteresowaniem, tak teraz coraz trudniej zrozumieć mi motywacje, jakie przyświecają twórcom tego typu metod wytwórczych...

Przejdźmy jednak do szczegółów - The Virtual Foundry jest producentem filamentów, zawierających ok. 90% cząstek metalu zatopionych w osnowie PLA. Ma to pozwolić na zaskakująco łatwe wytwarzanie metalowych detali - wszystko oczywiście na dowolnej drukarce 3D, pracującej w technologii FDM. Jedynym urządzeniem, w jakie musi dodatkowo zaopatrzyć się użytkownik materiałów od Virtual Foundry to piec do spiekania (koszt od 11 000 $) - wtedy to czystość materiału może być jeszcze wyższa.

Czy jednak system domowego druku 3D z metalu może znaleźć realne zastosowanie? Jego niewątpliwą zaletą jest cena - za szpulkę materiału należy zapłacić w granicach 20 $. Obecnie prowadzone są prace nad poszarzeniem gamy materiałów eksploatacyjnych - obok standardowych materiałów metalicznych jak stal nierdzewna czy miedź, już niebawem do oferty mają dołączyć materiały ceramiczne i szklane

 Dodatkowo, producenci podkreślają, że ich materiał może być wykorzystywany do tworzenia dowolnych konstrukcji - rozmiar wydruku 3D ograniczony jest jedynie przez rozmiar drukarki 3D. Jako zalecane aplikacje przedstawiają szybkie prototypowanie i wykonywanie krótkich serii, jednak brak jakichkolwiek informacji na temat właściwości mechanicznych tworzonych tą metodą elementów, np. wytrzymałości.

Czy projekt proponowany przez The Virtual Foundry ma szansę zdobyć popularność i znaleźć taki rodzaj aplikacji, dla których okaże się lepszy od systemów laserowego spiekania proszków metalicznych? Producenci są nastawieni optymistycznie, jednak czas i użytkownicy najlepiej zweryfikują proponowane przez nich rozwiązania.

Źródło: 3dprintingindustry.com

Ekologiczne rozwiązania dla luksusowych wnętrz

COLORISED to dostawca ekskluzywnych produktów i rozwiązań dla wykończenia wnętrz. W ofercie znajdują się ekologiczne, naturalne oraz ręcznie wytwarzane produkty, które łączą zrównoważony rozwój z wysoką jakością. Wszystkie oferowane produkty są oparte o drewno, tkaniny oraz biotworzywa – biodegradowalne lub kompostowalne.

Poznaj nasze produkty: ECO Lampy, tkaniny napinane, luksusowe meble, ekskluzywne lustra oraz ręcznie produkowane drzwi i schody.

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D