Bez dwóch zdań branża druku 3D została zdominowana przez producentów drukarek i oprogramowania. Każdego miesiąca świat obiega informacja o premierze kolejnego urządzenia, co ma dobre i złe strony o czym pisaliśmy jakiś czas temu w serwisie. Tymczasem jeśli chodzi o materiały do druku, w dalszym ciągu nasz wybór ogranicza się jedynie do plastiku, żywic, metalu i ceramiki.

Źródło: www.emergingobjects.com

Przedmiot wydrukowany z soli
Źródło: www.emergingobjects.com

Nie licząc pojedynczych prób druku z czekolady lub cukru, wszyscy koncentrują się wyłącznie na aspekcie sprzętowym pomijając zupełnie to, co w produkcji jest kluczowe jeśli nie najważniejsze – materiał. Niedawno do grona poszukiwaczy nowych materiałów do druku dołączyło małe, amerykańskie studio Emerging Objects, które przedstawiło efekty swoich prac badawczych nad drukiem 3D z wykorzystaniem soli, drewna i papieru.

Emerging Objects, to projekt dwójki architektów z Oakland: Ronalda Raela i Virginii San Fratello, którzy wykładają tajniki druku 3D na uniwersytecie w Berkeley. W swoich pracach starają się maksymalnie poszerzyć zakres wykorzystywanych materiałów drukując przedmioty z wykorzystaniem soli, cementu, drewna, papieru, nylonu czy akrylu. Do druku używają drukarki proszkowej. Wspólnie ze swoimi studentami, uczą się jak drukować cegły, komponenty czy gotowe meble z wykorzystaniem materiałów do recyklingu.

druk z drewna

Przedmiot wydrukowany z drewna
Źródło: www.emergingobjects.com

Recykling ma tu również istotne znaczenie. Idea, która przyświeca dwójce architektów w prowadzonych badaniach to druk z materiałów, które nas otaczają. I tak, dla przykładu sól wykorzystywana w druku jest pochodzenia morskiego i pochodzi z zatoki San Francisco, niedaleko siedziby studia. Drewno pochodzi z odpadków pochodzących z miejscowego tartaku, a papier to… zmielone stare gazety i czasopisma. Wyobraźmy sobie zatem świat, w którym drukujemy przedmioty z wykorzystaniem wszystkiego co nam wpadnie pod rękę i co da się przerobić na proszek. Przypomina to nieco końcową scenę z pierwszego “Powrotu do przyszłości“, gdy dr Emmett Brown wraca po Marty`ego i jego przyszłą żonę, otwiera DeLoreana i przy słowach “Szybko! Potrzebuję paliwa!” wrzuca do mini reaktora jądrowego śmieci z pobliskiego pojemnika. Ciekawe, prawda…?

druk z papieru 1

Proces przekształcania papieru w materiał do druku i gotowy wydruk
Źródło: www.emergingobjects.com

Przedmiot wydrukowany z drewna Źródło: www.emergingobjects.com

Przedmiot wydrukowany z papieru
Źródło: www.emergingobjects.com

Co ciekawe, wydrukowane przedmioty mają dużo większą wytrzymałość niż ich odpowiedniki wytwarzane tradycyjnymi metodami. O ile jest to oczywiste w przypadku papieru, o tyle nawet przedmioty z cementu są twardsze i wytrzymalsze od ich “zwykłych” odpowiedników. Dodatkowo, opracowana przez Emerging Objects technologia jest 90% tańsza w stosunku do obecnych rozwiązań. Nie zastąpi to naturalnie produkcji masowej, ale jest idealnym rozwiązaniem dla branży designerskiej i wszelkiego rodzaju artystów i dekoratorów wnętrz.

druk z cementu

Przedmiot wydrukowany z cementu
Źródło: www.emergingobjects.com

Źródło: www.gizmodo.comwww.emergingobjects.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować