Tajski architekt Pitupong Chaowakul z biura Supermachine Studio właśnie zakończył prace nad swoim najnowszym projektem domu wydrukowanego w 3D, a właściwie jaskini na miarę XXI wieku. Nosi on nazwę Y-Box Pavilion, 21st-century Cave i można podziwiać go na wystawie Architect16 w kompleksie Muang Thong Thani Impact w Bangkoku. To pierwszy dom w Azji Południowo-Wschodniej, który powstał dzięki wykorzystaniu technologii druku 3D.

Ostateczny wygląd budynku to efekt długotrwałej kooperacji pomiędzy artystą oraz tajskim producentem cementu Siam Cement Group (SCG) i włoską firmą WASP, słynącą z produkowania wielkogabarytowych drukarek 3D.  Do stworzenia jaskini wykorzystano czterometrową drukarkę 3D o obszarze roboczym 2m x 2m x 2m, która  jest w stanie wyekstrudować grube i ciekłe materiały takie jak beton.

Przy tworzeniu projektu Pitupong inspirował się historią i naturą. Uznał, iż jaskinia to symbol spokoju i bezpieczeństwa w odległym miejscu. Te wartości są pożądane również we współczesnych czasach, dlatego artysta chciał stworzyć ich odpowiednik na miarę XXI wieku.

Jaskinia stanowi połączenie nowej technologii z elementami zaczerpniętymi z przyrody (stalaktytami i stalagmitami). Ważnym punktem konstrukcji jest lampa geodezyjna oświetlająca kolumny, która składa się z aż 180 różnych trójkątnych elementów.

Sam proces projektowania zajął 3 miesiące, natomiast wzniesienie konstrukcji kolejny miesiąc. Oprócz drukowania 3D z betonu, użyto popularnej technologii FDM 3D.

Jak większość filologów uwielbiam poznawać nowe kultury, a Tajlandia to jedno z miejsc, które zamierzam odwiedzić we względnie bliskiej przyszłości. Wstępnie planowałam zobaczyć tam Khao San Road, pływający targ Klong Lad Mayom, słynny posąg Szmaragdowego Buddy i udać się na rejs po rzece Menam, jednak po zapoznaniu się ze szczegółami projektu Y-Box Pavilion, nie wykluczam wizyty w centrum Muang Thong Thani Impact.

Paulina Winczewska
Germanistka, pasjonatka nawet najdziwniejszych i najtrudniejszych języków obcych oraz podróży i eksperymentów kulinarnych. Tłumaczka, która nie boi się nowych technologii i gadżetów. Wolny czas spędza zazwyczaj na pływalni.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in News