Zanim nadeszła era płyt VCD, DVD, Blu-Ray czy platform streamingowych, w każdym domu można było znaleźć kasety VHS. Pewnie niewielu z nas ma jeszcze magnetowid w domu (a jeśli tak, to gdzieś w najtrudniej dostępnym rogu komórki lub garażu), a kasety leżą od wielu lat zbierając kurz w kartonach. Teraz mogą zyskać nowe życie, a wszystko za sprawą Andrew z kanału Brother na YouTube. Rosyjski twórca wymyślił ciekawą formę recyklingu starych kaset VHS, w postaci wytwarzania z nich filamentu do drukarek 3D. 

Cały proces rozpoczyna się od wytworzenia nitki filamentu ze starej płyty VHS. Andrew używa w tym celu specjalnie skonstruowanej prasy, która przetwarza taśmy w filament. Mechanizm jest podobny jak w przypadku przędzenia wełny lub lnu. Na końcu prasy umieszczony jest kołowrotek, który przeciska filament przez “głowicę” oraz nawija go na szpulę. Otrzymany w ten sposób filament ma średnicę zbliżoną do 1,6 mm, a do jego wykonania wykorzystuje się osiem taśm z kaset VHS. 

Filament wymaga podwyższonych temperatur druku 3D, oscylujących w granicach 255℃, podobnie jak dla ABS. Biorąc pod uwagę ten czynnik, prędkość wytłaczania powinna być również dość niska. Zalecane jest stosowanie podgrzewanej platformy roboczej, najlepiej do 90℃, pokrywając ją środkiem poprawiającym adhezję. 

Produkty wytwarzane z tego filamentu mają czarny kolor i zachowują właściwości magnetyczne z taśmy kasety VHS. Niemniej jednak są one bardziej kruche niż PET, a przy tym są bardziej twarde. Recykling starych kaset VHS i zamiana ich w filament do druku 3D wydaje się być interesującym pomysłem. Niemniej jednak, należy to potraktować raczej jako ciekawostkę, niż środek prowadzący do masowej produkcji materiałów tego typu.

Patrycja Gwiazda
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

    Comments are closed.

    You may also like