Japońska firma Unirapid Inc. specjalizuje się w tworzeniu drukarek 3D opartych o technologię stereolitograficzną. W stereolitografii produkt jest tworzony przy użyciu roztworów fotopolimerowych. W komorze produkcyjnej wylewana jest warstwa roztworu, który następnie jest utwardzany światłem lasera łącząc go z wcześniejszymi warstwami. Pozwala to na tworzenie bardzo precyzyjnych i skomplikowanych obiektów. Najnowszy model drukarki japończyków – Yunirapitto III (Unirapid III), pozwala na jeszcze mniejszy druk, na poziomie do 0,05 mm!

źródło: www.3dprinting.com

Całkowita powierzchnia zadruku wynosi 15 x 15 x 15 cm, co w połączeniu z poziomem szczegółowości druku najmniejszych elementów obiektu może dać niewiarygodne efekty. I chociaż profesjonalne urządzenia marki Stratys wykorzystujące technologię PolyJet pozwalają na druk jeszcze mniejszych warstw (na poziomie 0,016 mm), to należy pamiętać iż Unirapid III jest drukarką desktopową i nie kosztuje 200 000 – 500 000 $!

źródło: www.3dprinting.com

Drukarka jest przeznaczona do drukowania obiektów w wysokiej rozdzielczości przeznaczonych do badań i rozwoju nowych technologii. Z uwagi na dość długi czas druku obiektów, nie jest rekomendowana do druku dużych modeli (stąd też dość ograniczone pole zadruku w porównaniu z Makerbotem lub CubeX). Z drugiej jednak strony koncepcja tworzenia zaawansowanych modeli architektonicznych przy użyciu tego urządzenia i jego możliwości jest mocno działająca na wyobraźnię.

źródło: www.3dprinting.com

 

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować