druk.xyz – pierwsza Polska platforma do wyceny usług druku 3D on-line

2

Printila – firma kierowana przez Mirka Jaskułowskiego, znana w polskiej branży druku 3D z dystrybucji holenderskich drukarek 3D Leapfrog a od pewnego czasu również chińskich Up!`ów startuje z zupełnie nowym projektem! druk.xyz to pierwsza w Polsce platforma do automatycznej wyceny usług druku 3D on-line. Choć w skali międzynarodowej nie jest to niczym nowym – tylko na CD3D opisywaliśmy już kilka tego typu projektów, po raz pierwszy ktoś zdecydował się uruchomić tego typu serwis w kraju. Co czyni go wyjątkowym? Przede wszystkim to, iż wszystkie ceny są podawane w złotówkach a zamówienia są realizowane przez polskie firmy uczestniczące w tym projekcie. Na chwilę obecną dostępnymi technologiami druku 3D są FDM i CJP, ale wkrótce oferta ma zostać poszerzona o kolejne…

Jak mówi twórca platformy – Mirek Jaskułowski, druk.xyz to nowa i zupełnie niezależna działalność w stosunku do Printili, której nie należy łączyć ze sprzedażą drukarek 3D lub innymi usługami świadczonymi przez firmę. „W codziennej pracy zajmujemy się usprawnianiem wszelakich procesów. Zaczynając od procedur zarządzania dokumentacją po informatyczne systemy optymalizujące działanie linii produkcyjnych. (analiza wydajności, wyznaczanie i niwelacja najsłabszego ogniwa, wprowadzanie filozofii Kaizen, 5S, Why-Why etc.)” – mówi Mirek – „w końcu postanowiliśmy usprawnić mega-nieefektywny proces zamawiania druku 3D. Wraz ze wzrostem liczby zapytań o usługę wydruku 3D, dostrzegliśmy konieczność optymalizacji procesu ofertowania i zamawiania”.

Z własnych doświadczeń wiemy, iż ręczna wycena jest dość czasochłonna i nieefektywna, co sprawia, że klienci muszą na nią czekać. Chociaż w większości przypadków udaje nam się dostarczyć ofertę jeszcze tego samego dnia, w którym otrzymaliśmy zapytanie to angażuje to zasoby kilku osób. Uruchomienie tego typu narzędzia może znacząco pomóc zarówno firmie z niego korzystającej jak i klientom.

druk_xyz 01

Skupiając uwagę na upraszczaniu procedury od strony użytkownika, ograniczyliśmy proces do trzech prostych kroków. Wprowadzone rozwiązanie pozwala oszczędzić jednorazowo kilkanaście minut zarówno po stronie zespołu, jak i klienta” – przedstawia swoją platformę Mirek – „w klasycznym procesie za dużo było uznaniowości oraz strat związanych z komunikacją Human-Human. Teraz jest tylko Human-Machine, do którego stworzyliśmy piękny interfejs na druk.xyz„.

Aby wycenić projekt, wystarczy wgrać plik STL i aplikacja automatycznie go wyceni. Wciąż trwają prace nad poszerzeniem oferty do 20 kolejnych formatów (m.in. OBJ, PLY, 3DS, ACC, DFX czy BLEND). Po przeliczeniu wszystkiego przez aplikację, otrzymujemy ceny podane dla dwóch technologii oraz krótkie porównanie obydwu technologii i rodzajów usługi.

druk_xyz 02

Dzięki automatyzacji procesu wyceny można w szybki i prosty sposób znaleźć optymalne parametry wydruku 3D pod kątem ceny. Czasem okazuje się, że zejście z 2-3 cm w danej osi może obniżyć znacząco koszt wydruku (dotyczy to przede wszystkim technologii CJP). Tak czy inaczej do naszych rąk trafia bardzo funkcjonalne narzędzie, które z pewnością pomoże w pozyskiwaniu szybkich wycen na druk 3D.

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku.