Liquid Crystal to drukarka 3D drukująca z żywicy światłoutwardzalnej produkowana przez brytyjską firmę Photocentric. Urządzenie to oprócz tego, że jest jedną z najtańszych urządzeń tego typu na rynku, to jest też najtańsze pod względem eksploatacji. Właśnie rozpoczęła się przedsprzedaż wersji Pro tej drukarki 3D – do końca wakacji można ją nabyć z dużym rabatem.

Klasyczny Liquid Crystal (LC) dostępny jest w sprzedaży od kilku miesięcy. Urządzenie to działa w autorskiej technologii DPP (Daylight Polymer Printing). Poprzez połączenie wysokorozdzielczego ekranu LCD i specjalnie opracowanych żywic polimerowych stworzono drukarkę 3D o atrakcyjnym wyglądzie i prostej obsłudze. Specjalnie opracowane żywice idealnie współgrają z długością fali i natężeniem światła emitowanego przez ekran LCD, pozwalając tym samym na uzyskanie bardzo dobrych jakościowo wydruków przy zachowaniu relatywnie niskiej ceny.

Do przedsprzedaży trafia właśnie młodsza, ale dojrzalsza siostra Liquid Crystal, czyli Liquid Crystal Pro (LC Pro). Urządzenie to charakteryzuje się przede wszystkim bardzo dużym obszarem roboczym, który wynosi 450 x 280 x 300 mm (wersja podstawowa posiada obszar roboczy 200 x 100 x 200 mm). Jak wiadomo czas wydruku w tego typu technologii nie zależy od zapełnienia płaszczyzny XY, a jedynie od wysokości modelu. W związku z tym nie ważne, czy dany obiekt drukujemy w jednej sztuce, czy w dziesięciu, czas jego powstawania będzie wynosił tyle samo. Tak duży obszar roboczy nadaje się więc idealnie do produkcji krótkoseryjnej.

LCPro

Liquid Crystal Pro różni się też od swojej poprzedniczki ulepszoną konstrukcją, w której wykorzystano profile aluminiowe zapewniające większą sztywność osi Z. W znacznym stopniu poprawiono również rozdzielczość w płaszczyźnie XY. W LC wynosiła ona 220 mikronów, teraz zamyka się w wartości 137 mikronów.

bee1f3_51586cf5eff94881928c6a564466eb7e~mv2_d_5184_3456_s_4_2

W ofercie firmy pojawiła się też długo oczekiwana żywica Castable przeznaczona do wykonywania odlewów. W przygotowaniu jest też kilka innych, bardzo ciekawych materiałów.

LC Pro zaprezentowano po raz pierwszy publicznie pod koniec czerwca, na targach w Barcelonie. Zamówienia na drukarki można składać w sklepie filaments4U, który jest wyłącznym dystrybutorem produktów Photocentric na Polskę. Do końca wakacji można ją nabyć w przedsprzedaży w cenie 21 000 PLN, czyli o 6 000 PLN mniej niż cena regularna.

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like