Kolorowa drukarka 3D ProJet® 660Pro zajęła pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie DOBRY WZÓR 2013. Przedstawiciele firmy 3D Lab, autoryzowanego resellera 3D Systems, odebrali w zeszły czwartek z rąk Wiceminister Gospodarki, statuetkę za pierwsze miejsce w kategorii Nowe Technologie. Sukces jest o tyle istotny, że w walce o pierwsze miejsce drukarka 3D rywalizowała z produktami takich firm jak Sharp, Nokia, Microsoft czy Samsung. Dodatkowo cieszyć może fakt, że docenione zostało urządzenie z dość niszowej póki co branży – pokazuje to, że mimo relatywnie małego udziału w globalnym rynku produktów i usług, druk 3D jest dostrzegany i nagradzany.

Źródło: materiały prasowe

Źródło: materiały prasowe

ProJet 660Pro to profesjonalna drukarka 3D, drukująca w technologii ColorJetPrinting (CJP). Polega to na selektywnym zespalaniu proszku (np. gipsu) za pomocą strumieniowo dozowanego lepiszcza. Zaletami tej technologii są szybki czas budowy modeli (2-4 cm wysokości modelu na godzinę), niskie koszty eksploatacji oraz możliwość druku modeli wielobarwnych. ProJet 660Pro jest dedykowany dla inżynierii, edukacji, architektury, geodezji jak i branży rozrywkowej. Drukuje realistyczne prototypy bez potrzeby ich malowania.

Drukarka 3D została oceniona przez międzynarodowe jury jako najlepsze narzędzie w swojej klasie. Jurorzy dostrzegli w produkcie niezwykłą innowacyjność – krótki czas budowania modeli, rekordową wydajność, wysoką precyzję i bardzo niskie koszty eksploatacji. Drukarka umożliwia wytwarzanie przestrzennych modeli w bogatej kolorystyce (pełna paleta CMYK). Nowatorskim rozwiązaniem jest możliwość nanoszenia grafiki na modele, oraz możliwość uzyskania kolorystycznych przejść tonalnych. Nie hałasuje i nie generuje odpadów. Może odwzorowywać spore przedmioty i jest kompatybilna z urządzeniami mobilnymi (smartfon, tablet).

Źródło: materiały prasowe

Źródło: materiały prasowe

Podstawowa specyfikacja techniczna:

 • technologia druku: proszkowa CJP
 • obszar zadruku: 254 x 381 x 203 mm
 • rozdzielczość: 600 x 540 dpi
 • druk w 6 milionach kolorów
 • ilość głowic: 5
 • szybkość druku: 28 mm / godzinę
Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

3 Comments

 1. Zabrakło najważniejszych informacji. Kosztuje mniej więcej…? Niskie koszty eksploatacji to znaczy…?

  To nie jest Rolls-Royce, gdzie jak klient pyta o spalanie to znaczy że go nie stać i niech spływa. Ani sprzęt produkowany na zamówienie pod klienta.

  1. Widzę, że się nie doczekam… Cóż. Jakby kogoś interesowało, to Super Tajne Ceny można bez problemu sprawdzić na przykład na niemieckich stronach. 🙂

   Drukarka kosztuje około 50 tys euro, materiał jest rzeczywiście dosyć tani (choć bez szału), bo zestaw wszystkiego co potrzebne do wieeelu wydruków (około 50kg różnych niezbędnych materiałów) kosztuje około 6tys euro, co daje około 120 Euro za kg. Ceny netto.

   Innymi słowy – raczej poza zasięgiem małych StartUpów mających pomysł na jakieś fajne zastosowanie druku proszkowego czy innych “wannabe-Shapeways” – chyba, że z solidnym dofinansowaniem. Na szczęście oferta drukarek proszkowych 3DSystems (i nie tylko) jest dosyć bogata.

   1. Oto jest potęga Web 2.0. – autor pisze artykuł na dany temat w nie dość wyczerpujący sposób, a ekspert nie czekając na jego rozwinięcie, przejmuje inicjatywę w swoje ręce i pisze komentarz przewyższający merytorycznie komentowany tekst…

    A tak poważnie: mimo szczerych chęci nie zawsze starcza czasu na zbadanie danego zagadnienia w pełni kompleksowy sposób. Chociaż dokładam wszelkich starań aby teksty były maksymalnie bogate w adekwatne informacje i ciekawe treści, czasem wychodzi tak jak wychodzi… Teraz np. piszę ten komentarz o 01:00 w nocy, po 20-godzinnym dniu pracy (active since 04:45), kwadrans po powrocie z Poznania, gdzie m.in. nagrywałem nowy odcinek Reality Makera.

    Nie piszę tego po to żeby się tłumaczyć, tylko wyjaśnić, że czasem choć bardzo się chce, brakuje czasu lub możliwości…

Comments are closed.

You may also like

More in 3D LAB