Site icon Centrum Druku 3D | usługi druku 3D, drukarki 3D, wiedza i informacja

Drukarki 3D EOS drukują gotowe części do helikopterów Bell

Bell Helicopters to jedna z największych i najdłużej działających firm produkujących śmigłowce. Firma od wielu lat wykorzystuje technologię druku 3D w prototypowaniu i testowaniu nowych części jakich używa do produkcji swoich maszyn. Niedawno we współpracy z firmą Harvest postanowiła wynieść druk 3D na wyższy poziom, rozpoczynając produkcję gotowych komponentów używanych w montażu śmigłowców na drukarkach 3D. Powstają one na maszynach firmy EOS w technologii SLS.

Dzięki zastosowaniu technologii przyrostowych, Bell ma bardzo dużą swobodę w dowolnym modyfikowaniu i dostosowywaniu drukowanych części do aktualnych potrzeb. Ponadto, proces produkcyjny jest dużo szybszy niż w przypadku tradycyjnych metod produkcyjnych, wiąże się również z dużo niższymi kosztami. Elementy są drukowane na maszynach EOSINT P 730 i EOSINT P 760. Pierwsza z nich posiada bardzo duży obszar roboczy na poziomie aż 70 x 38 x 58 cm, dzięki czemu firma może produkować na nich bardzo duże detale, które do tej pory składały się z kilku elementów. Pomijając kwestie oszczędności na ich montażu, zyskują one dodatkową wytrzymałość, ponieważ są wykonane w całości w jednorodny sposób. Dzięki technologii SLS, inżynierowie Bella mogli też zacząć eksperymentować z różnymi nowymi (dla siebie) materiałami.

Maszyny EOS`a są bardzo cenione właśnie ze względu na możliwość wykonywania na nich całych serii produkcyjnych. Dzięki odpowiednim parametrom technicznym, modele wychodzące z maszyn są praktycznie od razu gotowe do użycia i nie wymagają żadnych poważniejszych procesów wykończeniowych. To wszystko ma nieocenione zalety jeśli chodzi o tworzenie super precyzyjnych i tanich części.

Bell Helicopters dołączają zatem do grona innych firm z branży lotniczej, które wykorzystują technologię druku 3D do produkcji gotowych części do swoich maszyn. Wcześniej opisywałem już przypadki GE Aviation oraz Airbusa. Wszystko wskazuje na to, iż profesjonalne drukarki 3D już lada moment staną się standardowym wyposażeniem fabryk produkujących samoloty i śmigłowce.

Źródło: www.3ders.org

Exit mobile version