Druk 3D w powszechnym odbiorze ma wśród tzw. zwykłych ludzi dwa oblicza: z jednej strony są to niskobudżetowe drukarki 3D drukujące z plastiku, a z drugiej spektakularne, choć incydentalne opisy urządzeń drukujących np. budynki. Tymczasem prawdziwe oblicze technologii przyrostowych to w większości specjalistyczne i bardzo drogie maszyny przemysłowe, usprawniające procesy produkcyjne w firmach i przedsiębiorstwach produkcyjnych. Dziś poświęcimy trochę miejsca jednej z najbardziej niezwykłych maszyn, które rewolucjonizują obszar tworzenia form odlewniczych. Oto VX4000 – gigantyczna maszyna drukująca z piasku o obszarze roboczym 4 x 2 x 1 metra!

Niemiecki voxeljet to firma produkująca profesjonalne maszyny do tworzenia form odlewniczych z piasku. Chociaż nazywane wciąż drukarkami 3D, w rzeczywistości produkty voxeljet są skomplikowanymi systemami produkcyjnymi o gabarytach przewyższających wzrost człowieka, a w skrajnych przypadkach – posiadających rozmiary budynku gospodarczego!

W 2013 r. firma zadebiutowała na amerykańskiej giełdzie. Niestety nie zdobyła sympatii analityków, którzy wielokrotnie podkreślali jej, mizerne ich zdaniem, wyniki finansowe.  Andrew Left z Citron Research określił voxeljet nawet mianem „TOTAL F**KING JOKE. Mimo to, firma sukcesywnie zwiększała sprzedaż i zwiększała przychody. Dziś poszerza swoją obecność na amerykańskim rynku dostarczając maszyny, które w niewiarygodny sposób usprawniają przygotowywanie form do odlewów.

Urządzeniem, które przyciąga największą uwagę w ofercie firmy jest VX4000, posiadający obszar roboczy na poziomie 4000 x 2000 x 1000 mm. Jest to powierzchnia, w której zmieści się niejeden samochód osobowy (nie licząc może wysokości…). Za pomocą tej maszyny można tworzyć albo pojedyncze, olbrzymie formy odlewnicze albo całą serię mniejszych. Przy pomocy urządzenia drukowano m.in. formy potrzebne do odtworzenia silnika Ferrari 312P – kultowego samochodu sportowego z przełomu lat 60-tych i 70-tych.

Proces druku 3D przypomina popularną technologię CJP opracowaną przez Z Corporation, która jest aktualnie w ofercie 3D Systems. W komorze roboczej rozsypywany jest piasek, na który natryskiwany jest wybiórczo specjalny klej. Kolejne warstwy spajają się ze sobą tworząc spójną i wytrzymałą konstrukcję modelu. Z uwagi na wyjątkowo duży obszar roboczy oraz wagę samego piasku, stół roboczy zawsze pozostaje w miejscu (w technologii CJP opuszcza się do dołu). Głowica nakładająca klej porusza się w osiach XYZ.

Po zakończeniu wydruku 3D, piasek który nie został spojony zostaje usunięty, a modele wyjęte i oczyszczone z jego resztek. Nie są wymagane żadne dodatkowe prace wykończeniowe. Niespojony piasek może zostać użyty do dalszej produkcji.

Kluczowe zalety technologii voxelet to:

  • możliwość drukowania gotowych do użycia form odlewniczych w jednym kawałku,
  • możliwość tworzenia skomplikowanych geometrii zewnętrznych i wewnętrznych, które są bardzo trudne do wykonania tradycyjnymi metodami,
  • duże obszary robocze,
  • wysokość drukowanej warstwy na poziomie 300 µm,
  • możliwość tworzenia form dla wszystkich metali wykorzystywanych w odlewnictwie, jak aluminium, mosiądz, magnez, żelazo czy stal.

Maszyny voxeljeta są wykorzystywane przez przemysł zarówno do tworzenia finalnych form jak i ich prototypów. Ceny maszyn w złotówkach zaczynają się od kwot siedmiocyfrowych.

Źródło: www.voxeljet.de

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like