Formlabs, znany ze swoich rozwiązań dedykowanych dla przemysłu stomatologicznego, ogłosił wprowadzenie nowej funkcji w autorskim oprogramowaniu PreForm. Scan to Model pozwala na łatwą konwersję skanów wewnątrzustnych do modeli, gotowych do drukowania 3D. Nowa modyfikacja ma ułatwić stomatologom pracę z cyfrowymi, bez konieczności posiadania umiejętności cyfrowego projektowania 3D. 

Za pomocą nowej funkcji, dostępnej w PreForm, tworzenie modeli diagnostycznych, przymiarów i weryfikacji dopasowania będzie szybkie i proste. Cała procedura ma odbywać się w czasie krótszym niż godzina. Proces rozpoczynałby się od skanowania 3D jamy ustnej pacjenta i przesłania surowego modelu do Scan to Model. Oprogramowanie samo wygeneruje plik, który będzie gotowy do druku 3D. 

Do tej pory skanowanie 3D jamy ustnej było przeprowadzane przez techników, którzy posiadali szereg niezbędnych umiejętności z zakresu modelowania CAD. Inną drogą do uzyskania modelu uzębienia było przesłanie skanu do laboratorium dentystycznego. Funkcja wprowadzona przez Formlabs ułatwia przekształcenie skanów wewnątrzustnych w gotowy do drukowania 3D model. Wpływa to na znaczną redukcję czasu realizacji modeli i aparatów retencyjnych, co umożliwia dostarczenie produktu do pacjenta nawet tego samego dnia. 

Funkcja Scan to Model jest dostępna w bezpłatnym oprogramowaniu PreForm. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych algorytmów rekonstrukcji, generowania podpór i optymalizacji ustawień przygotowanie modelu jest proste i szybkie. Zaawansowani użytkownicy mają możliwość ręcznej modyfikacji modelu wygenerowanego ze skanu 3D, np. usunięcia niepotrzebnych elementów, zmiany jego orientacji na stole roboczym, czy dostosowania parametrów druku 3D do konkretnego zastosowania. 

Oprogramowanie Scan to Model jest kompatybilne z drukarką 3D Formlabs Form 2, Form 3B oraz Form 3BL. 

Źródło: dental.formlabs.com

Patrycja Gwiazda
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

    Comments are closed.

    You may also like