DWS to włoski producent drukarek 3D, działających w technologii SLA. Do tej pory firma nastawiona była na dostarczanie rozwiązań dla potrzeb jubilerskich oraz szeroko rozumianego przemysłu. Najnowsze urządzenie DFAB celuje jednak w rynek stomatologiczny oraz protetyczny.

Drugim co do ważności parametrem, który determinuje dobrą, stomatologiczną drukarkę 3D jest, zaraz po jej dokładności (rozdzielczości XY), szybkość druku. Najnowsze urządzenie włoskiego producenta posiada obie te cechy i według informacji katalogowych jest w stanie wykonać pełny, pięcioelementowy mostek w zaledwie dwadzieścia minut. Dzięki DWS DFAB długie oczekiwanie na protezy zębowe może więc odejść w niepamięć.

Wykonanie rekonstrukcji protetycznej pacjenta jest procesem złożonym i czasochłonnym. Pobieranie wycisku i wykonywanie na jego podstawie odlewu to tylko kilka z czynności, które składają się na czas przebiegu całego procesu. W najgorszym wypadku czas oczekiwania może wynosić nawet do kilku tygodni. Dzięki drukarce 3D DFAB możemy podziwiać efekt końcowy po jednej tylko wizycie w gabinecie lekarskim.

Oczywiście sama drukarka 3D nie jest jedynym wymaganym urządzeniem. W celu eliminacji inwazyjnych dla pacjenta metod pobierania odlewu stanu uzębienia, wymagane jest posiadanie dobrej klasy skanera wewnątrzustnego. Wykonany skan jest następnie konwertowany do formatu STL, a reszta czynności wykonywana jest już w DFAB’ie. Dzięki dostępności szerokiej gamy kolorystycznej w skali Vita (od A1 do A3.5) możliwe jest niemal idealne dobranie odcienia materiału, pasującego do koloru zębów pacjenta. Jest to możliwe dzięki wbudowanemu oprogramowaniu Nauta Photoshade, które dodatkowo prowadzi użytkownika krok po kroku przez cały proces od dostarczenia pliku STL, aż po efekt końcowy. Znajomość technologii druku 3D nie jest więc wymagana i nie stanowi przeszkody.

Urządzenie pozwala na drukowanie z rozdzielczością XY na poziomie czterdziestu mikrometrów, co pozwala na uzyskanie wysokiej dokładności oraz idealnego odwzorowania najbardziej skomplikowanej geometrii. Pięcioelementowy mostek ze zdjęcia poniżej jesteśmy w stanie wykonać w zaledwie dwadzieścia minut. Stomatolog będący w posiadaniu DFAB’a nie tylko zwiększy swoją wydajność, ale też nie będzie musiał korzystać z pomocy zewnętrznych laboratoriów protetycznych. Dopełnieniem drukarki 3D są specjalnie zaprojektowane, biokomatybilne żywice klasy IIa.

DWS DFAB zostało zaprezentowane na zakończonych pod koniec marca Międzynarodowych Targach Stomatologicznych IDS w Kolonii. Do stałej sprzedaży trafi w lipcu bieżącego roku.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like