Druk 3D w technologii FDM / FFF z dwóch głowic drukujących z użyciem rozpuszczalnego materiału podporowego, jest owiany wieloma mitami. Dla osób nie mających wcześniej styczności z rozpuszczalnymi podporami może wydawać się to rozwiązaniem wszystkich bolączek i ograniczeń metody FDM / FFF w obszarze geometrii i ręcznego usuwania podpór. Osoby pracujące z tym materiałem wiedzą, że rzeczywistość nie jest tak prosta i „różowa” – materiał podporowy dość długo się rozpuszcza, w niektórych miejscach wydruku 3D pozostają po nim resztki, które i tak należy usuwać ręcznie, a sam proces jest dość brudny i uciążliwy. Amerykańska firma Oryx Additive twierdzi, że ustanawia nowy standard w obszarze rozpuszczalnych supportów i rozwiązuje wiele z powszechnych problemów jakie są z tym związane.

Oryx Additive wprowadził na rynek src1 – nowy środek chemiczny do usuwania materiału podporowego z części drukowanych 3D metodą FDM. Opracowany przez zespół naukowo-badawczy firmy src1 działa wydajnie i szybko, rozpuszczając materiał podporowy dwukrotnie szybciej niż inne preparaty tego typu. src1 został opracowany od podstaw, aby umożliwić jak najszybsze rozpuszczanie podpór drukowanych modeli 3D przy jak najmniejszym zanieczyszczeniu. Produkt ma za zadanie szczególnie dobrze radzić sobie z materiałem Stratasys SR-30 – polimerem zaprojektowanym do wspierania produkcji części ze złożonymi nawisami z materiałów wysokotemperaturowych.

Podczas testów wydajnościowych wykazano, że src1 jest w stanie usunąć materiał podporowy SR-30 w tempie 3,65 grama na godzinę, czyli o 112,2% szybciej niż w przypadku nienazwanego „wiodącego” konkurenta. Równocześnie jedna saszetka środka chemicznego wystarcza na ok. 45 litrów wody. Podczas kolejnych testów oceniano skuteczność czyszczenia – konkurencyjny preparat zaczął tracić po rozpuszczeniu ok. 0,33 kg struktur podporowych, podczas gdy src1 działał dwa razy dłużej, a kąpiel wymagała odświeżenia dopiero po tym, jak zespół przeszedł przez prawie 1 kg materiału czyszczącego.

src1 Oryx Additive kosztuje 199,00 dolarów za opakowanie 12-saszetek.

Źródło: www.oryxadditive.com
Zdjęcie: www.oryxadditive.com (materiały prasowe / wszystkie prawa zastrzeżone)

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like