W dniu wczorajszym w Kielcach odbyło się prawdziwe święto druku 3D w Polsce. I piszę to w pełni świadom wagi tych słów: było to wyjątkowe wydarzenie, które uświetnili swoją obecnością wszyscy najważniejsi członkowie społeczności i branży druku 3D w kraju. W Klubie Studenckim WSPAK na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach mogliśmy obejrzeć w akcji ponad 40 drukarek 3D, zarówno od rodzimych konstruktorów, jak również znanych na całym świecie marek. Zachęcam do zapoznania się bogatą galerią zdjęć i krótkim opisem wydarzenia. Pełne podsumowanie eventu już wkrótce w oddzielnym artykule.

Centrum Druku 3D_37

Pierwsi uczestnicy eventu pojawili się już na miejscu w piątek wieczorem i z tego co wiem, część z nich nadal wizytuje w Kielcach prowadząc rozmowy i dyskusje na temat branży, technologii i rozwiązań konstrukcyjnych. Wczoraj mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w czymś naprawdę wyjątkowym. Gdy byliśmy w Kielcach poprzednim razem na pierwszym Dniu Druku 3D, impreza miała charakter mocno kameralny. W gruncie rzeczy uczestniczyliśmy w zlocie społeczności RepRapowej skupionej wokół dwóch serwisów internetowych temu poświęconych. II edycja Dnia Druku 3D stanowiła jednak zupełnie nową jakość. To coś, czego nie było ani lipcu, ani podczas MakeCampu w Łodzi, ani nawet w CN Kopernik w Warszawie – wczoraj, w Kielcach naprawdę byli wszyscy.

Po raz pierwszy w historii branży w jednym miejscu pojawili się wszyscy najważniejsi przedstawiciele społeczności, producentów i dystrybutorów. Wymieniać można długo, z góry przepraszam jeśli kogokolwiek pominąłem. W Kielcach pojawili się m.in.: Przemek Jaworski (DesignFutures & ZMorph), Krzysiek Dymianiuk (Unique Design & MójRepRap.pl), Admin i Dr. Plama (Monkeyfab & RepRapForum.pl), Michał YRU Liberda, Emartinelli, Wulfnor (HBot & Sunbeam), Jacek Dziedzic (Idea Lab), MadMan, ViresX, Kolo33 (DDD Bot), Pantomas (3D3.pl), chłopaki z Jelwek, Dexter, Dziarski and the one and only BlazakoV.

Producentów i dystrybutorów reprezentowali m.in.: Mirek Jaskułowski z Lepafrogiem, Piotr Gurga z MakerBotem, Wojtek Gaweł i Michał Kosiński z Up!2 Plus oraz najbardziej oczekiwani na evencie Bartek Barłowski i Kamil – Reality Maker – Dziadkiewicz z Omni3D. Dodatkowo w akcji można było obejrzeć Ultimakery, Felixa i niezliczoną ilość klasycznych Reprapów w postaci Mendeli i Prus.

Oddzielnym tematem była profesjonalna drukarka 3D ASIGA, drukująca z żywicy, o niebotycznej – w porównaniu z pozostałymi urzadzeniami na sali cenie, na poziomie 7000 $. Cena szła w parze z jakością, ponieważ wydruki z tej maszyny stały na zupełnie innym pozioie niż te z FDM.

W trakcie eventu miały miejsce 4 konkursy:

  • konkurs na przewijanie filamentu wygrał FlameRunner; miał dość ułatwione zadanie, ponieważ… jako jedyny brał w nim udział; mimo to nie uległ presji i ustanowił rekordowy czas, bijąc poprzedni wynik nieobecnego na evencie GigaBajciora
  • konkurs na najlepszy wydruk „w domu” wygrał Rafał Berestka z Jelwek
  • konkurs na najlepszy wydruk „na miejscu” w postaci gwizdka wygrał Michał Kosiński z Solveere (Up!2 Plus)
  • konkurs na kunszt drukarza wygrał Dexter.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i życzymy aby nasze koszulki dobrze Wam się nosiły 🙂

Na sam koniec pragnę wyrazić swój największy podziw i szacunek do organizatorów eventu, w postaci Pawła Rokity i Janusza Wójcika. Bez tej dwójki event nie byłby możliwy, a z pewnością jego poziom nie byłby tak wysoki. Widząc to co się działo na miejscu, mogę sobie tylko wyobrazić jakim nakładem pracy i poświęcenia zostało to okupione. Należy podkreślić tu również fakt, iż event jest imprezą niekomercyjną, a więc i Paweł i Janusz zorganizowali ją z samej pasji do druku 3D oraz w ramach wsparcia całej społeczności. Nie wiadomo jeszcze jak to wszystko się potoczy, czy druk 3D eksploduje wielką popularnością czy też pozostanie raczej niszowym tematem, znanym wąskiej grupie pasjonatów? Bez względu na to co się wydarzy, Paweł Rokita i Janusz Wójcik ostatecznie potwierdzili, iż dołączają do grona najważniejszych osób w branży druku 3D, ponieważ ich praca jest nieoceniona zarówno w kwestii rozwoju społeczności druku 3D w Polsce jak i jej popularyzacji w kraju.

Dziękujemy.

Po tych pełnych patosu słowach, nie pozostaje mi nic innego jak zaprasić do oglądania zdjęć z eventu. Jeszcze więcej zdjęć, znajdziecie w naszej wczorajszej relacji LIVE.

Ludzie Druku 3D

Drukarki 3D

Modele 3D

Zdjęcia: Aneta Bielicz
Copyright: CENTRUM DRUKU 3D

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Comments are closed.

You may also like