Amatorskie drukarki 3D

E3D – czołowy producent hot-endów do RepRapów, prezentuje swoją pierwszą drukarkę 3D – BigBox

Firmy E3D żadnemu konstruktorowi amatorskich drukarek 3D przedstawiać nie trzeba. To czołowy producent hot-endów – czyli głowic drukujących do RepRapów, extruderów jak również dystrybutor szeregu pozostałych akcesoriów potrzebnych do złożenia własnej drukarki 3D, w postaci elektroniki sterującej, paneli LCD, okablowania, stołów grzewczych, czy łożysk. Firma dystrybuuje również filamenty, m.in. holenderskiej marki colorFabb. Teraz E3D postanowiło iść krok dalej i przy współudziale firmy LittleBox – producenta urządzenia do cięcia i grawerowania laserem MicroSlice, stworzyło swoją pierwszą drukarkę 3D o nazwie BigBox.

Jak sama nazwa wskazuje, BigBox jest dużym urządzeniem. Jego obszar roboczy to 30 x 20 x 28 cm. Występuje w czterech wersjach: Lite, Pro, Dual i Factory Assembled. Wszystkie urządzenia poza ostatnim na liście, są w wersjach do samodzielnego montażu, a ich cena waha się od 475£ do 875£. Drukarki 3D zadebiutowały kilka dni temu na Kickstarterze i już teraz wiadomo, iż kampania zakończy się powodzeniem. Firma zebrała do tej pory ponad 50 tysięcy £ z wnioskowanych 30 tysięcy £.

Generalnie BigBox nie odbiega konstrukcyjnie od innych drukarek 3D utrzymanych w duchu RepRap. Konstrukcja jest skrzynkowa, a kinematyka utrzymana w układzie H. Część elementów jak extruder, tunel chłodzący są drukowane na drukarkach 3D.

Urządzenie posiada jednakże kilka ciekawych rozwiązań, jak np. autopoziomowany stół roboczy, czy możliwość druku 3D z wysokością warstwy na poziomie 50 mikronów (0,05 mm). BigBox jest wyposażony oczywiście w extruder E3D-v6. Wszystkie wersje za wyjątkiem Lite, posiadają ponadto podgrzewany stół roboczy. Dodatkowo wersja Dual, posiada dwie głowice drukujące. Wersja Factory Assembled ma w standardzie zainstalowane OctoPrint (serwer drukowania 3D z Raspberry Pi, opisany swego czasu na łamach naszego serwisu przez Łukasza Długosza) – w przypadku pozostałych wersji należy to dodatkowo doinstalować i skonfigurować.

BigBox to dość ciekawa pozycja, ale raczej tylko dla miłośników niskobudżetowych drukarek 3D klasy RepRap. Posiada kilka ciekawych funkcjonalności, ale w gruncie rzeczy nie odbiega za bardzo od tego, co tworzą nasi konstruktorzy-amatorzy, prezentujący swoje urządzenia na łamach forum MójRepRap. Gdyby BigBox pojawił się rok – półtora roku temu, to przy tego typu rozwiązaniach i tak niskiej cenie miałby szansę na dużą popularność. Teraz swój sukces na Kickstarterze może zawdzięczać chyba tylko i wyłącznie marce E3D, która cieszy się dużym poważaniem wśród członków społeczności RepRap na całym świecie.

Źródło: Wojciech Gurdek – Blackfrog.pl

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

1 Komentarz

  1. “BigBox jest wyposażony oczywiście w extruder E3D-v6.” raczej chodziło o hotend 🙂

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować