W ostatnim czasie na rynku pojawiły się dwa systemy do bezpiecznego przechowywania filamentu, w warunkach ograniczających wpływ czynników zewnętrznych, takich jak kurz i wilgoć. Pierwszym z nich jest PolyBox od Polymaker, skierowany przede wszystkim na rynek konsumencki, drugi to nieco bardziej profesjonalny Filament Dryer FD1 oraz FD2 od łotewskiej firmy Mass Portal. Na zakończonych właśnie targach Formnext swoje rozwiązanie zaprezentowała również firma eSun.

O tym, jaki wpływ na jakość wydruku 3D ma sposób przechowywania filamentu napisano już wszystko lub niemal wszystko i nie ma sensu tego powielać. Warto jednak wspomnieć, że czysty i suchy filament jest tak samo istotnym czynnikiem, jak chociażby stałość jego średnicy. Co więcej są to jedyne parametry, na które mamy bezpośredni wpływ.

eSun to chiński producent filamentu, który swoją siedzibę ma w Shenzhen. Na rynku znajduje się od 2002 roku, a baza produkowanych przez niego tworzyw obejmuje w tej chwili między innymi PLA, ABS, PVA, HIPS, PA, PC oraz filamenty przewodzące. Zaprezentowany przez nich w minionym tygodniu eBOX, to urządzenie, które sprawdzi się na rynku konsumenckim, jak i tym nieco bardziej profesjonalnym. System ten posiada bowiem szereg funkcji, którą powinny docenić obie te grupy.

eBOX skonstruowano, aby był w stanie pomieścić jedną szpulę filamentu o dowolnej średnicy (tworzywa). Filament umieszczamy bezpośrednio w pudełku, bez konieczności wieszania go na wewnętrznym otworze szpuli. Podstawowa funkcja to oczywiście ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wilgoć i kurz. Odpowiada za to uszczelnienie zamontowane w pokrywie urządzenia.

Propozycja eSun pozwala nam również na proste kontrolowanie ilości pozostałego na szpuli filamentu. Jest to możliwe dzięki zastosowanemu systemowi ważenia. Masa filamentu (oczywiście musimy od niej odliczyć wagę samej szpuli) wyświetlana jest w czasie rzeczywistym na zamontowanym na obudowie wyświetlaczu LCD.

Poza możliwością ochrony filamentu, eBOX umożliwia również funkcję suszenia filamentu, który uległ już zawilgoceniu. Użytkownik może ustawić zarówno temperaturę, jak i czas przez jaki wbudowana suszarka będzie ogrzewać powietrze wewnątrz obudowy. Przewidziano również miejsce na woreczki desykantu, które wspomagają proces, poprzez pochłanianie wilgoci z otoczenia.

Specyfikacja eBOX:

  • wymiary: 215 104 × 238.5 mm,
  • waga: 0,95 kg,
  • maksymalny rozmiar szpuli: średnica 200 mm, wysokość 73mm,
  • moc grzałki: 24 W,
  • maksymalna temperatura grzania: 80st.C,
  • maksymalna masa szpuli: 2 kg,
  • błąd pomiaru wagi: 0,02 g,

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

1 Comment

  1. Chyba takie gadżety to dla amerykańców… Ktoś używa takich cudaków do trzymania filamentów? 😀 ~Vinci

Comments are closed.

You may also like