Optomec to producent profesjonalnych drukarek 3D LENS drukujących z metalu oraz twórca innowacyjnej technologii drukowania strumieniem aerozolu (Areosol Jet Printing), która jest wykorzystywana m.in. przy tworzeniu elektroniki. W tym tygodniu uzyskał patent na najnowszą wersję głowicy drukującej, która jest mniejsza, lżejsza i tańsza od poprzednich. Dzięki niej, urządzenia stosujące tą metodę druku i wyposażone w nową głowicę, mogą drukować komponenty elektroniczne bezpośrednio na trudnym i nietypowym podłożu, różnego rodzaju wgłębieniach i ubytkach.

Druk 3D w technologii Aerosol Jet Printing (AJP) jest dość ciekawym przypadkiem. Polega on na tym, iż płynny materiał do druku jest przekształcany w gęstą mgłę, która jest następnie rozprowadzana pod ciśnieniem w formie strumienia w ściśle określonym kierunku nakładając warstwę materiału o pożądanej wysokości. Strumień może dojść do średnicy 10 mikronów tworząc warstwy na poziomie 100 nm, a sam druk 3D może być wykonywany w niskich temperaturach.

Zaletą tej technologii, połączonej z nową, opatentowaną głowicą jest możliwość umieszczenia ich kilku obok siebie i wykorzystania w produkcji seryjnej. Innymi słowy, za pomocą druku 3D w AJP można produkować elektronikę w rodzaju ekranów dotykowych. Miker Renn – Chief Technology Officer z Optomec idzie nawet krok dalej. “Głowice nie muszą być ustawione w sposób jednorodny i liniowy; indywidualne ułożenie wielu głowic drukujących dla specyficznych rozwiązań również wchodzi w grę. Patrząc w przyszłość,głowice AJP mogą drukować z różnych materiałów produkując skomplikowane, multimateriałowe i wielowarstwowe urządzenia w rodzaju tranzystorów, kondensatorów, czujników i rezystorów.

Technologia AJP jest bez dwóch zdań technologią przyszłości, jeśli chodzi o druk 3D elektroniki. Optomec wykorzystuje ją drukując obiekty za pomocą ramienia robota, poruszającego się w sześciu osiach. Stąd jest już prosta droga do wielomateriałowego, w pełni zautomatyzowanego procesu druku 3D. Wszystkich zainteresowanych zgłębieniem tej technologii zachęcam do odwiedzenia strony producenta i obejrzenia filmu prezentującego tą technologię (niestety nie można go umieszczać na stronie).

Źródło: www.3dprinterworld.com / www.3dprintingindustry.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

2 Komentarze

  1. Wygląda bardzo zachęcająco, choć jak to z tego typu projektami bywa nie ma gwarancji na to, że w ostatecznym rozrachunku wyjdzie poza fazę badawczą.

    1. Ma bardzo duże szanse przy tworzeniu “chipów” małoseryjnych, “na zamówienie” do specjalistycznch zastosowań i prototypowych – bo koszty wykonania takiej elektroniki “scalonej” klasycznymi metodami przy niewielkich seriach są gigantyczne. Ta metoda może być bardzo ciekawą alternatywą.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować