Optomec to producent profesjonalnych drukarek 3D LENS drukujących z metalu oraz twórca innowacyjnej technologii drukowania strumieniem aerozolu (Areosol Jet Printing), która jest wykorzystywana m.in. przy tworzeniu elektroniki. W tym tygodniu uzyskał patent na najnowszą wersję głowicy drukującej, która jest mniejsza, lżejsza i tańsza od poprzednich. Dzięki niej, urządzenia stosujące tą metodę druku i wyposażone w nową głowicę, mogą drukować komponenty elektroniczne bezpośrednio na trudnym i nietypowym podłożu, różnego rodzaju wgłębieniach i ubytkach.

Druk 3D w technologii Aerosol Jet Printing (AJP) jest dość ciekawym przypadkiem. Polega on na tym, iż płynny materiał do druku jest przekształcany w gęstą mgłę, która jest następnie rozprowadzana pod ciśnieniem w formie strumienia w ściśle określonym kierunku nakładając warstwę materiału o pożądanej wysokości. Strumień może dojść do średnicy 10 mikronów tworząc warstwy na poziomie 100 nm, a sam druk 3D może być wykonywany w niskich temperaturach.

Zaletą tej technologii, połączonej z nową, opatentowaną głowicą jest możliwość umieszczenia ich kilku obok siebie i wykorzystania w produkcji seryjnej. Innymi słowy, za pomocą druku 3D w AJP można produkować elektronikę w rodzaju ekranów dotykowych. Miker Renn - Chief Technology Officer z Optomec idzie nawet krok dalej. "Głowice nie muszą być ustawione w sposób jednorodny i liniowy; indywidualne ułożenie wielu głowic drukujących dla specyficznych rozwiązań również wchodzi w grę. Patrząc w przyszłość,głowice AJP mogą drukować z różnych materiałów produkując skomplikowane, multimateriałowe i wielowarstwowe urządzenia w rodzaju tranzystorów, kondensatorów, czujników i rezystorów."

Technologia AJP jest bez dwóch zdań technologią przyszłości, jeśli chodzi o druk 3D elektroniki. Optomec wykorzystuje ją drukując obiekty za pomocą ramienia robota, poruszającego się w sześciu osiach. Stąd jest już prosta droga do wielomateriałowego, w pełni zautomatyzowanego procesu druku 3D. Wszystkich zainteresowanych zgłębieniem tej technologii zachęcam do odwiedzenia strony producenta i obejrzenia filmu prezentującego tą technologię (niestety nie można go umieszczać na stronie).

Źródło: www.3dprinterworld.com / www.3dprintingindustry.com

Ekologiczne rozwiązania dla luksusowych wnętrz

COLORISED to dostawca ekskluzywnych produktów i rozwiązań dla wykończenia wnętrz. W ofercie znajdują się ekologiczne, naturalne oraz ręcznie wytwarzane produkty, które łączą zrównoważony rozwój z wysoką jakością. Wszystkie oferowane produkty są oparte o drewno, tkaniny oraz biotworzywa – biodegradowalne lub kompostowalne.

Poznaj nasze produkty: ECO Lampy, tkaniny napinane, luksusowe meble, ekskluzywne lustra oraz ręcznie produkowane drzwi i schody.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

2 Comments

  1. Wygląda bardzo zachęcająco, choć jak to z tego typu projektami bywa nie ma gwarancji na to, że w ostatecznym rozrachunku wyjdzie poza fazę badawczą.

    1. Ma bardzo duże szanse przy tworzeniu „chipów” małoseryjnych, „na zamówienie” do specjalistycznch zastosowań i prototypowych – bo koszty wykonania takiej elektroniki „scalonej” klasycznymi metodami przy niewielkich seriach są gigantyczne. Ta metoda może być bardzo ciekawą alternatywą.

Comments are closed.

You may also like