EnvisionTEC to jeden z najpopularniejszych na świecie producentów profesjonalnych drukarek 3D, drukujących z żywic fotopolimerowych. Oferowane przez nich urządzenia znajdują zastosowanie między innymi w przemyśle jubilerskim, motoryzacyjnym, jak również w medycynie i stomatologii. Aria to najnowszy model, o stosunkowo niskiej cenie, który przeznaczony jest przede wszystkim do produkcji biżuterii, zabawek, figurek oraz części przemysłowych.

Bieżący rok jest dla EnvisionTEC bardzo pracowity. W tym okresie na rynek wypuszczono szereg materiałów do druku 3D pośród, których znajdziemy te przeznaczone do zastosowań inżynierskich (E-CE, E-Poxy, E-Model Flex), medycznych oraz stomatologicznych. Nie zabrakło też nowych drukarek 3D. Wprowadzono między innymi większe wersje modelu Prefactory oraz przeznaczoną dla branży dentystyczniej drukarkę 3D Vida cDLM.

Aria jest propozycją nieco bardziej wszechstronną, lecz przeznaczoną do użytku ogólnego. Pozwala to na wykorzystywanie jej zarówno w produkcji biżuterii, jak i zabawek. Urządzenie bazuje na znanej, dopracowanej platformie Micro, która integruje ze sobą opatentowany firmware i software, zapewniające wymaganą dokładność, niezawodność oraz idealne wykończenie powierzchni.Jak na standardy EnvisionTEC urządzenie to można uznać za naprawdę tanie. Można je nabyć za zaledwie 6.999 $. Producent wzbrania się jednak przed nazywaniem Arii tanią drukarką 3D. Według niego jest to maszyna nieodbiegająca jakością wykonania od jego najbardziej topowych modeli. Aria przedstawiana jest jako drukarka 3D klasy premium, pozwalająca w nieco bardziej przystępnej cenie, na zasmakowanie doskonałej jakości EnvisionTEC.

Pod względem technicznym Aria wykorzystuje podświetlanie LED UV, korzystając z 36 diod emitujących światło o długości fali z zakresu 390-420 nm. Obszar roboczy wynosi z kolei 65 x 40 x 100 mm, a możliwe do ustawienia wysokości warstwy to 25, 35 oraz 50 mikrometrów.

Urządzenie kompatybilne jest z czterema rodzajami żywic. E500 to materiał przeznaczony do wykonywania precyzyjnych odlewów metodą wosku traconego, PIC100 to twarde tworzywo do drukowania części odlewanych, QView przeznaczona jest do szybkiego drukowania, a RC90 to żywica wysokotemperaturowa na bazie ceramiki, którą można wykorzystać do drukowania twardych i wytrzymałych elementów. Firma nie zabrania też korzystania z żywic pochodzących od firm trzecich, jednak muszą one posiadać certyfikat EnvisionTEC.

Drukarka 3D jest już dostępna w sprzedaży, a czas oczekiwania na realizację zamówienia wynosi od czterech do sześciu tygodni.

Źródło: www.3ders.org, www.envisiontec.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like