Merck to niemieckie przedsiębiorstwo farmaceutyczne, które może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w branży produkcji leków. Jednocześnie, Merck rozumie potrzebę wdrażania innowacyjnych rozwiązań, dlatego firma zdecydowała się na nawiązanie współpracy z AMCM, siostrzanej firmy EOS, jednej z najbardziej renomowanych firm z branży druku 3D. Wspólnie będą pracować nad projektem drukowanych 3D leków w myśl zasad dobrych praktyk produkcyjnych.

Druk 3D ma stanowić alternatywę dla standardowych metod wytwarzania leków – obecnie firmy zakładają stworzenie partii, które będą mogły zostać udostępnione do fazy testów klinicznych. Długofalowy plan zakłada jednak komercjalizację addytywnej metody wytwarzania leków i wykorzystanie jej do produkcji masowej. Isabel de Paoliz Merck podkreśla, że nowy sposób produkcji leków to ogromny krok w kierunku cyfryzacji, który może okazać się rewolucją dla całej branży farmaceutycznej.

Marie Langer, CEO EOS dodaje, że zawarta współpraca opiera się na kompetencjach Merck z zakresu metod formulacji leków oraz wieloletnim doświadczeniu AMCM w dziedzinie technologii addytywnych. Prace prowadzone w ramach projektu pomogą uelastycznić i zoptymalizować metody produkcji leków.

Specjaliści chcą oprzeć się na metodzie laserowego spiekania proszków, co pozwala na uproszczenie procesu klinicznego opracowywania leków. Zaletą technologii jest również możliwość skalowania produkcji przy jednoczesnym uniknięciu kosztownych zmian w całym procesie opracowywania farmaceutyków i produkcji komercyjnej. Pozwoli to nie tylko na zwiększenie wydajności, ale również obniżenie kosztów wytwarzania.

Tradycyjna metoda produkcji leków vs Propozycja addytywnego wytwarzania wg. Merck i EOS

Szybka produkcja seryjna to również krok w stronę personalizacji leków i dostosowywania ich właściwości dla konkretnych potrzeb pacjentów. Specjaliści podkreślają, że wraz z rozwojem i poszerzaniu wiedzy na temat funkcjonowania ludzkiego ciała nowoczesnej medycyny konieczna jest optymalizacja metod produkcji leków. Spersonalizowana produkcja daje szeroki wachlarz możliwości – pozwala nie tylko na idealne określenie dawki substancji leczniczej, ale również zastąpienie kilku (a nawet kilkunastu) tabletek jedną, zawierająca wszystkie niezbędne substancje czynne. Poniżej link do wyczerpującej analizy na temat możliwości wykorzystania technologii druku 3D w branży farmaceutycznej:

ZOBACZ: Czy druk 3D leków ma sens? Analiza zastosowań technologii przyrostowych w produkcji farmaceutyków

Źródło: merckgroup.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like