EOS – niemiecki producent przemysłowych drukarek 3D do metalu i proszków poliamidowych, ogłosił wprowadzenie na rynek oprogramowania Smart Fusion, które zostało zaprojektowane do automatycznego dostosowywania mocy lasera w czasie rzeczywistym. Firma twierdzi, że Smart Fusion pomoże zaspokoić zapotrzebowanie na konstrukcje wsporcze, jednocześnie zmniejszając zużycie materiałów, wymagania dotyczące przetwarzania końcowego i koszt części w zastosowaniach związanych z wytwarzaniem dodatków do metalu.

Smart Fusion został zaprojektowany, aby intuicyjnie wykrywać potencjalne problemy konstrukcyjne, automatycznie dostosowywać moc lasera i eliminować stratę czasu i zasobów związaną z „próbami i błędami”. Dzięki testom przeprowadzonym u beta klientów EOS, Smart Fusion zapewnia wydajność, która jest od dwóch do pięciu razy szybsza niż w konkurencyjnych rozwiązanich.

System działa na zasadzie pomiaru ilości proszku laserowego pochłoniętego przez łoże proszkowe, z kamerą o wysokiej rozdzielczości z widokiem na komorę roboczą oraz monitorowania emisji z jeziorka stopu każdej warstwy za pomocą zastrzeżonej technologii firmy. Dane są przesyłane z powrotem do lasera, dzięki czemu moc jest dostosowywana, aby zapewnić jednorodną dystrybucję energii na całej platformie roboczej. Pomaga to zredukować naprężenia w częściach i uniknąć przegrzania metalu oraz ruchu w niepożądanych kierunkach.

„Smart Fusion to kolejny ważny przełom w druku 3D z metalu, szczególnie dla organizacji o zaawansowanych zastosowaniach, takich jak energetyka, technologia kosmiczna, mobilność i lotnictwo” — powiedział Mirco Schöpf, kierownik ds. produktów w firmie EOS. „Inne rozwiązania dostępne na rynku mają poważne wady, takie jak wolniejszy czas budowy części i potrzeba udziału eksperta, aby upewnić się, że dane ustawienie działa. Smart Fusion oferuje uprzemysłowione rozwiązanie, które jest szybsze, elastyczne i bardziej dostępne”.

„Kiedy dowiedzieliśmy się o Smart Fusion i zaczęliśmy go testować kilka miesięcy temu, wiedzieliśmy, że to będzie przełom” – skomentował Stefan Seidel, dyrektor techniczny w Pankl Racing Systems. „Nie tylko znacznie obniża to koszt produkcji części, ale także ułatwia korzystanie z tomografii optycznej, która naszym zdaniem jest kluczowym elementem wprowadzenia druku 3D do produkcji seryjnej. W ciągu ostatnich kilku miesięcy opracowaliśmy kilka produktów z EOS, które naprawdę pokazują potencjał Smart Fusion”.

Pankl Racing Systems jest jedną z wielu firm, które przeprowadziły testy beta Smart Fusion, a EOS potwierdził, że producent sprzętu dla przemysłu kosmicznego również pilotował nowy produkt.

Nowy Smart Fusion współpracuje z istniejącymi rozwiązaniami monitorującymi EOS, EOSTATE i EOSYSTEM, aby monitorować, mierzyć i regulować lasery. Firma EOS udostępnia początkowo Smart Fusion z następującymi maszynami i materiałami:

  • EOS M 290: Inconel IN718, HiPro 40/80 µm | Tytan Ti64, 60 µm | Aluminium AlSi10Mg 60 µm (koniec 2023 r.)
  • EOS M 300-4: Inconel IN718, HiPro 80 µm | Ti64, 60 µm (koniec 2023 r.) | AlSi10Mg 60 µm (koniec 2023 r.)
  • EOS M 400-4: Inconel IN718, HiPro 40/80 µm | Tytan Ti64, 60 µm | AlSi10Mg 40/80 µm

Smart Fusion wymaga zakupienia pakietu Smart Monitoring System firmy EOS. EOS zamierza wkrótce rozszerzyć dostępność Smart Fusion, w tym o systemy AMCM.

Źródło: www.eos.info

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like