Eplus3D – chiński producent drukarek 3D do metalu, zaprezentował nowe rozwiązanie do produkcji hybrydowej MPBF (metal powder bed fusion), służące do łatwego i szybkiego nadrukowywania rzeczy na istniejące części wykonane w technologii frezowania CNC lub odlewów. Wyposażone w pozycjonowanie przy pomocy „jednego kliknięcia”, rozwiązanie przeszło już fazę testów i zostało zaakceptowane przez wiodących klientów firmy w marcu 2023 r. Rozwiązanie jest używane głównie do zautomatyzowanej, hybrydowej produkcji części – oprogramowanie automatycznie oblicza informacje o położeniu elementów, które mają być wytwarzane hybrydowo, zbierając obrazy i uzyskując mapę konturową. Następnie zwraca informacje o położeniu części do drukarki 3D w celu nadrukowaniu na nią pożądanych geometrii.

W przypadku produkcji hybrydowej na częściach frezowanych, najbardziej krytycznym i najtrudniejszym krokiem jest dokładne umieszczenie informacji o pierwszej warstwie nadruku 3D na istniejącym elemencie. Obszar roboczy powinien całkowicie pokrywać się z podłożem, w przeciwnym razie wystąpi niewspółosiowość i finalnie element nie osiągnie pożądanej funkcji. Niewspółosiowość złożonych części może spowodować, że nie spełnią wymagań projektowych z tolerancją wymiarową mniejszą niż 0,1 mm.

Przepływ pracy tego hybrydowego rozwiązania produkcyjnego jest stosunkowo łatwy nawet dla początkujących. Przed nauczeniem się korzystania z tego systemu oprogramowania użytkownicy muszą mieć jedynie podstawową wiedzę na temat wytwarzania przyrostowego na bazie proszków metali. W przepływie pracy użytkownik kieruje oprogramowaniem, aby rozpoznać wewnętrzne i zewnętrzne kontury części na ekranie operacyjnym drukarki 3D. Następnie oprogramowanie automatycznie ustawi dane druku 3D w tym miejscu z dokładnością repozycjonowania mniejszą niż 0,1 mm. System wykorzystuje tę samą kamerę, co aktywny moduł monitorowania łoża proszkowego Eplus3D, dzięki czemu można go łatwo zintegrować u klientów, którzy już korzystają z tej funkcji.

Nowe rozwiązanie do produkcji hybrydowej MPBF jest szeroko stosowane w przemyśle odlewniczym, motoryzacyjnym i narzędziowym. Ma ogromne znaczenie dla realizacji dokładnego pozycjonowania części do druku 3D wyprodukowanej hybrydowo. Nowe rozwiązanie MPBF Hybrid Manufacturing Solution znacznie obniża koszty produkcji i poprawia konkurencyjność w obszarze druku 3D z metalu.

Źródło: materiały prasowe Eplus3D

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like