Ostatnimi czasy głośno jest o filamencie opartym o grafen, który świetnie przewodzi prąd, tymczasem na rynku jest również zapotrzebowanie na materiały do druku zapobiegające wyładowaniom elektrostatycznym.

Drukowanie prototypów obudów dla elektronicznych układów wrażliwych na wyładowania elektrostatyczne (ESD) wymaga właśnie takich materiałów. Pisząc obrazowo, nie będą się elektryzowały, gdyż zgromadzenie ładunku powierzchniowego mogłoby doprowadzić do uszkodzenie wrażliwej elektroniki.

Firma Stratasys, przy współpracy z firmami z branży elektronicznej, opracowała materiał dla technologii FDM, spełniający te wymogi. Materiał o nazwie PEKK, łączy w sobie wysokie właściwości mechaniczne materiału ULTEM (szczególnie temperaturowe) z wymogami ESD spełnianymi przez materiał ABS-ESD7 (ale charakteryzującym się niewystarczającą odpornością cieplną).

Nowy materiał pozwala drukować obudowy elektroniki, rozpraszające ładunki elektrostatyczne, niewymagające dodatkowej obróbki polegającej np. na pokrywaniu filmem aluminiowym.

Obecnie PEKK będzie można zastosować w maszynach Fortus. Po wykupieniu licencji będzie można wgrać parametry pozwalające drukować z nowego materiału. Technologia została na razie opracowana dla dysz T16 i warstwy 0,254 mm. Sprzęt nie będzie wymagał żadnych zmian, potrzebna będzie natomiast odpowiednia kalibracja. Nowy materiał współpracuje z materiałem podporowym odłamywanym, co trzeba uwzględnić podczas przygotowywania procesu druku 3D.

Źródło: www.stratasys.com

Marcin Wielkiewicz
Inżynier, specjalista ds. CAD, prowadzi szkolenia i wdrożenia oprogramowania CAD w szczególności Geomagic. Od 2008 roku zajmuje się usługami druku 3D na maszynach Stratasys, oprócz tego skanowaniem 3D i inżynierią odwrotną. Wolny czas spędza w górach.

    Comments are closed.

    You may also like