eSun to jeden z największych chińskich producentów filamentów do drukarek 3D, pracujących w technologii FDM. Jego oferta jest naprawdę imponująca i zawiera odpowiedniki niemal wszystkich najpopularniejszych tworzyw stosowanych w tej technologii. Znajdziemy w niej zarówno PLA i ABS, jak i materiały kompozytowe oraz elastyczne. Najnowszym produktem jest eSoluble, filament który rozpuszcza się w wodzie, ale o wiele szybciej niż standardowe PVA.

Wydruk 3D skomplikowanych geometrycznie modeli wymaga stosowania struktur wsparcia zwanych suportami. Jeśli wykonane są one z tego samego tworzywa co materiał podpierany, to musimy usuwać je mechanicznie, co niejednokrotnie jest zadaniem żmudnym, czasochłonnym i wiąże się z ryzykiem uszkodzenia modelu.

Dlatego właśnie wymyślono rozpuszczalne filamenty podporowe. Najbardziej popularnymi z nich są PVA oraz HIPS. Pierwszy rozpuszcza się w wodzie, drugi natomiast reaguje na D-limonen. Oba rozwiązania posiadają swoje wady; PVA jest dość drogi, jego ceny osiągają poziom rzędu kilkuset złotych za kilogram, natomiast stosowany w przypadku HIPSu rozpuszczalnik może powodować podrażnienia skóry i oczu.

eSoluble to odmiana PVA. Podczas druku 3D zapewnia wytrzymałe i solidne wsparcie, które znika całkowicie po kilku godzinach kąpieli w wodzie o temperaturze pokojowej (model o wymiarach 35 x 15 x 1,5 mm rozpuszcza się w 60 minut). Producent wymienia cztery powody, dla których tworzywo to jest lepsze od standardowego PVA:

  • eSoluble rozpuszcza się dwukrotnie szybciej od PVA,
  • pochłania mniej wilgoci przez co zapewnia większa stabilność drukowania,
  • współdziała z wieloma filamentami, takimi jak na przykład PLA, ABS, Nylon,
  • jest bardziej przyjazny dla środowiska.

Filament ten w momencie kiedy nie jest stosowany powinien być przechowywany w szczelnym woreczku z umieszczonym wewnątrz pochłaniaczem wilgoci. Należy również pamiętać, że podczas druku 3D odległość podpór od materiału podpieranego musi być ustawiona na zero. Tylko wtedy wiązanie będzie wystarczająco mocne, a powierzchnia nawisu dobrze wykończona.

Cena zwykłego PVA od eSun to około 30$, cena eSoluble nie jest jeszcze znana.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować