Producent drukarek 3D i materiałów eksploatacyjnych Essentium Inc. przedstawił nową linię uniwersalnych klejów 3D, dedykowanych do swoich filamentów o dużej prędkości wytłaczania. Produkty powstały przy współpracy z maltańską firmą Thought3D, stojącej za dobrze rozpoznawalną marką klejów 3D Magigoo. 

Essentium ogłosiło wprowadzenie czterech nowych klejów 3D, zaprojektowanych do pracy z podgrzewanym stołem roboczym w trybie High Speed Extrusion. Jest ona dedykowana do pracy w wysokich temperaturach, nawet do 200°C. Celem stosowania klejów 3D jest utrzymanie pierwszej warstwy wydruku na stole roboczym, aż do zakończenia wydruku. Jest to doskonała alternatywa dla innych produktów klejących, np. taśm.

Niekiedy drukarki 3D w technologii FDM/FFF wymagają użycia środka klejącego, który zapobiegnie oderwaniu się wydruku, czego skutkiem jest przerwanie procesu. Kiedyś używało się niekonwencjonalnych, “domowych” sposobów, takich jak niebieska taśma malarska, lakier do włosów, czy tak zwany “sok z ABS”.  Takie rozwiązania sprawiały wiele problemów i były niechlujne. Na szczęście ukazały się wygodniejsze i łatwiejsze rozwiązania. 

Essentium uważa, że stworzone kleje 3D przyczynią się do znacznego zwiększenia spójności i niezawodności drukowanych elementów, bez konieczności drukowania raft’ów, czy brim’ów. Cała linia składa się z czterech produktów, dostępnych także w opakowaniach o pojemności 120 ml, do przemysłowego druku 3D. Każdy z nich jest dostosowany do pracy z określonym materiałem lub grupą materiałów:

  • Standard- kompatybilny z szeroką gamą filamentów
  • Nylon Filaments- kompatybilny z materiałami na bazie poliamidu
  • Flexible Filaments- dedykowany do materiałów termoplastycznych TPU
  • High-Temperature Filaments- używany do druku 3D w wysokich temperaturach

Produkty są dostępne w formie “kleju w sztyfcie”, który należy rozprowadzić na stole roboczym. Spoiwo działa tylko w trakcie druku 3D, kiedy utrzymywana jest wysoka temperatura. Po schłodzeniu wydruku, klej traci swoje właściwości, co czyni go łatwym do usunięcia. Jak mówi Brandon Sweeney, współzałożyciel Essentium, te nowe produkty zapewniają wydruki wysokiej jakości, a jednocześnie nie zawierają rozpuszczalników i są przyjazne dla środowiska. 

Ostatnimi czasy Thought3D znacznie poszerzył gamę klejów Magigoo, dostosowując je do szerokiej gamy materiałów, w tym polipropylenu, także tego wzmocnionego włóknem szklanym, poliwęglanu, nylonu, elastomerów termoplastycznych (TPE) i materiałów wysokotemperaturowych PAEK. 

Źródło: 3dprintingmedia.network

Patrycja Gwiazda
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

    Comments are closed.

    You may also like