Raz na jakiś czas do kanonu klasycznych technologii druku 3D wkradają się nowe metody wytwórcze, stanowiące ulepszenie bądź zupełny zwrot w kwestii wytwarzania przyrostowego. Czasem wybrzmiewają one bez echa, stanowiąc rodzaj swoistej ciekawostki, czasem stanowią rewolucję w dziedzinie produkcji addytywnej.

Gdzieś pomiędzy tymi dwoma skrajnościami można umieścić metodę Hot Lithography, będącą wariacją na temat druku 3D z żywic światłoutwardzalnych autorstwa austriackiej firmy Cubicure. Od ponad roku, kiedy na łamach Centrum Druku 3D pojawił się artykuł na ten temat, zarówno o firmie jak i ich technologii nikt nie mówił. Aż do teraz…

Przypomnijmy – technologia autorstwa Cubicure daje możliwość uzyskania elementów z żywic o twardości i wytrzymałości przekraczającej znacząco wartości tych parametrów dla wielu, powszechnie stosowanych polimerów. Wszystko za sprawą technologii Hot Litography, w której proces wytwarzania z żywic o wysokiej lepkości przebiega w środowisku o temperaturze osiągającej 120°C. Co ważne, proces musi być prowadzony z niezwykłą precyzją, gdyż nawet minimalne nawet skoki temperatury mogą stanowić przyczynę niepowodzenia procesu.

Potencjał tej metody wytwórczej dostrzegł Evonik, znany w świecie druku 3D producent z branży chemicznej. Wspólnie będą pracować nad nową generacją żywic kompatybilnych z urządzeniem Cubicure. Pierwsze wyniki swojej współpracy nad materiałami eksploatacyjnymi przedstawią na nadchodzących wielkimi krokami targach Formnext 2019.

To jednak nie koniec – w ramach partnerstwa firmy będą rozwijać system produkcyjny, pracujący w technologii Hot Litography. Ich celem, oprócz eliminowania wad standardowej stereolitografii jest stworzenie profesjonalnego urządzenia, umożliwiającego wydajną produkcję z szerokiej gamy materiałów. Żywice jednofazowe (1K), nad którymi trwają obecnie prace, pozwolą nie tylko na przyspieszenie produkcji, ale również polepszą właściwości mechaniczne wydruków 3D.

Przedstawiciele Cubicure zdradzili, że obecnie trwają zaawansowane prace nad żywicą elastyczną, która sprawdzi się idealnie w takich zastosowaniach jak produkcja uszczelnień, miechów, amortyzatorów, pokrowców, podeszew butów i wielu innych.

Źródło: 3dprintingmedia.network

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like