Site icon Centrum Druku 3D | usługi druku 3D, drukarki 3D, wiedza i informacja

Evonik wprowadza PEEK z włóknem węglowym do druku 3D implantów medycznych

Evonik ogłosił wprowadzenie na rynek dwa nowe filamenty dla technologii FDM/FFF w postaci PEEK wzmocnionego włóknem węglowym. Firma twierdzi, że są to „pierwsze na świecie” materiały do druku 3D implantów medycznych. Filamenty o nazwach VESTAKEEP iC4612 3DF oraz VESTAKEEP iC4620 3DF zawierają odpowiednio 12% i 20% włókna węglowego. W zależności od wymaganej wytrzymałości i elastyczności implantów, mogą być stosowane do produkcji płytek kostnych lub protez rekonstrukcyjnych.

Nowe materiały zapewniają dużą wytrzymałość wynikającą z wysokiej zawartości włókna węglowego w połączeniu z plastycznością polimeru PEEK. Firma twierdzi, że dodatkowe zalety produktu obejmują możliwość określenia ułożenia włókien węglowych podczas procesu druku 3D, wysoką biokompatybilność dla pacjentów z alergią na metale oraz brak artefaktów powodowanych przez promieniowanie rentgenowskie.

„Wprowadzając pierwszy na świecie filament PEEK wzmocniony włóknem węglowym do długoterminowych implantów medycznych, kontynuujemy projektowanie biomateriałów, które otwierają nowe możliwości w dzisiejszej technologii medycznej w zakresie leczenia dostosowanego do potrzeb pacjenta” – powiedział Marc Knebel, dyrektor ds. systemów medycznych w firmie Evonik . „Jako eksperci z kilkudziesięcioma latami doświadczenia w chemii polimerów, łączymy unikalny zestaw kompetencji w zakresie materiałoznawstwa, technologii produkcyjnych i wiedzy regulacyjnej, aby zapewnić klientom ponadprzeciętny czas wprowadzania na rynek nowych technologii medycznych zapewniających życie ludzi”.

Dwa nowe materiały VESTAKEEP są dostarczane na szpulach 500 i 1000 g, o średnicy 1,75 mm i mogą być używane bezpośrednio w standardowych drukarkach 3D FFF/FDM dedykowanych do pracy z PEEK.

„Żadna inna dziedzina zastosowań nie ukazuje tak zalet druku 3D, takich jak indywidualizacja czy swoboda projektowania, jak technologia medyczna. Na przykład w zastosowaniach urazowych rozwiązania drukowane 3D oferują ogromną przewagę czasową w porównaniu z tradycyjnie produkowanymi urządzeniami medycznymi. Można sobie wyobrazić, że rozwiązania dostosowane do potrzeb pacjenta będą mogły zostać wyprodukowane w ciągu dwóch lub trzech dni, co znacznie usprawni fazę rekonwalescencji” – dodał Marc Knebel.

W ciągu ostatnich pięciu lat Evonik stopniowo opracowywał nowe filamenty na bazie PEEK do zastosowań w medycznym druku 3D, wyznaczając nowe standardy jakości materiałów w technologii medycznej z wykorzystaniem wytwarzania przyrostowego. Obecne portfolio obejmuje różne gatunki do zastosowań wymagających długotrwałego i krótkotrwałego kontaktu z ciałem:

Zastosowania związane z długotrwałym kontaktem z ciałem:

Zastosowania krótkotrwałego kontaktu z ciałem:

Źródło: www.infinam.com
Zdjęcia: www.infinam.com (materiały prasowe / wszystkie prawa zastrzeżone)

Exit mobile version