Rynek fotopolimerowych drukarek 3D jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi segmentu technologii przyrostowych. Z każdym rokiem pojawia się nie tylko coraz więcej nowych konstrukcji, ale też zupełnie nowych metod utwardzania żywicy. Swoje spojrzenie na to zagadnienie ma również firma Coobx, prezentując urządzenie Exigo.

Wywodząca się z Lichtenstein firma Coobx może poszczycić się niemal dwudziestoletnim doświadczeniem w przemyśle wytwórczym, produkując przez ten czas wszelkiego rodzaju obrabiarki oraz części z nimi związane. Korzystając z tego dorobku, zatrudnieni w firmie inżynierowie opracowali niebanalnie prezentującą się drukarkę 3D Exigo, która w gruncie rzeczy jest systemem pozwalającym przejść przez cały proces produkcyjny od wgrania gotowego projektu aż po produkt końcowy.

Dzięki mocnemu procesorowi drukarka 3D jest w stanie sama przygotowywać pliki do druku 3D. Nie musimy więc robić tego na komputerze, Exigo posiada wbudowany slicer. Wczytujemy plik projektu do urządzenia, a specjalnie przygotowane oprogramowanie zajmie się utworzeniem g-code’a, łącznie z wygenerowaniem specjalnie zoptymalizowanych dla tego systemu struktur wsparcia. Użytkownik ma oczywiście pełnię kontroli nad różnymi ustawieniami, również w czasie pracy drukarki 3D. W zestawie z urządzeniem znajdziemy pełen zakres specjalistycznych narzędzi, dzięki którym możemy precyzyjnie wykończyć powierzchnię naszego modelu.

To co przede wszystkim wyróżnia drukarkę 3D Exigo, to zastosowana w niej technologia LIFT (Light Initiated Fabrication Technology). Konstrukcyjnie urządzenie nie różni się zbytnio od innych, dostępnych na rynku drukarek SLA. Układ mechaniczny jest taki sam, zaimplementowano w niej jednak specjalny rodzaj komory, w której utrzymywane jest określone ciśnienie atmosferyczne. Dzięki niemu nawet najgęstsze żywice, o lepkości zbliżonej do miodu, mogą być z łatwością przetwarzane.

Technologia LIFT posiada jeszcze jedną istotną zaletę. Drukarka 3D jest w stanie kalkulować najważniejsze parametry druku 3D, takie jak czas naświetlania oraz wysokość warstwy na podstawie pomiarów dokonanych na warstwie aktualnie drukowanej. Cały proces odbywa się oczywiście w czasie rzeczywistym, a jego pełna automatyzacja umożliwia uzyskanie idealnej powierzchni oraz wysoką tolerancję wymiarową.

Dokładność nie jest jedyną zaletą Exigo. Oprócz niej najbardziej istotnym parametrem jest prędkość druku. Tutaj urządzenie ma się naprawdę czym pochwalić. W ciągu jednej godziny jesteśmy w stanie uzyskać obiekt o wysokości 300 mm. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju stosowanej żywicy. Te dostarczane są natomiast przez niemieckiego producenta Dreve. Aktualnie dostępnych jest osiem rodzajów żywic przeznaczonych dla zastosowań medycznych oraz pięć dla zastosowań ściśle przemysłowych.

Specyfikacja:

  • obszar roboczy: 154 x 86 x 110 mm (wersja medyczna) / 154 x 86 x 340 mm (wersja przemysłowa),
  • prędkość druku 3D: do 300 mm przyrostu na godzinę,
  • rozdzielczość XY: od 10 mikrometrów do 40 mikrometrów,

Urządzenia są już dostępne w sprzedaży.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like