ExOne, producent systemów operujących w technologii Binder Jetting zaprezentował swoją kolejną drukarkę 3D, InnoventPro. Jest to zaktualizowana wersja Innovent+, który według firmy jest ich najlepiej sprzedającym się systemem do drukowania 3D z metali, piasku i ceramiki na świecie. InnoventPro dołączy do urządzeń X1 25Pro i X1 160Pro i będzie dedykowany dla naukowców, badaczy i producentów, korzystających z wytwarzania addytywnego z metali. 

InnoventPro oferuje dwie nowe pojemności obszaru roboczego: trzy oraz pięciolitrowy, dzięki czemu z łatwością może być dopasowana do potrzeb konkretnego zastosowania. Dodatkowo, osiąga prędkość drukowania aż do 700 cm3 na godzinę. Głowica drukująca zastosowana w nowym urządzeniu ExOne będzie miała wyróżniała wysoka prędkość, co wpłynie na obniżenie kosztów wytwarzania elementów. Urządzenie zapewni szybsze i bardziej wydajne wytwarzanie przyrostowe z metalu. 

Technologia Binder Jetting

Pomimo, że w technologii binder jetting obiekt jest budowany warstwa po warstwie, to ta metoda różni się od proszkowych technik wytwarzania przyrostowego. W tym przypadku, cienka warstwa proszku (metalowego, ceramicznego lub piasku) jest rozprowadzana na powierzchni roboczej. Po osadzeniu warstwy proszku następuje selektywne natryskiwanie spoiwa na warstwę. Lepiszcze można potraktować jako atrament w zwykłej drukarce 2D, którego niewielka ilość jest natryskiwana na proszek w celu utworzenia warstwy modelu. Spoiwo działa jak klej spajający cząsteczki materiału, tworząc model 3D. Po zestaleniu warstwy stół roboczy obniża się o grubość kolejnej, proszek jest znów rozprowadzany i proces się powtarza. Po zakończeniu procesu drukowania 3D, obiekt musi być poddany odparowaniu i spiekaniu w specjalnym piecu. W przeciwieństwie do innych technologii wytwarzania przyrostowego ta technologia nie wymaga stosowania elementów podporowych. 

Technologia została opracowana na MIT w 1993 roku, a w 1996 roku ExOne uzyskał wyłączny patent na jej stosowanie. Chociaż ten patent wygasł, ExOne ma ponad 230 aktywnych i oczekujących patentów związanych z technologią Binder Jetting. Producent posiada obecnie 22 certyfikowane materiały proszkowe do swoich drukarek. 

Nowe spoiwo Nanofuse 

Przez ostatnie kilka lat eksperci ExOne pracowali nad spoiwem. Po raz pierwszy zostało ono opatentowane w 2018. Obecnie głowica drukująca zastosowana w InnoventPro umożliwia stosowanie lepiszcza w postaci nanocząstek- NanoFuse. Wypełniają one szczeliny między cząstkami proszku i wiążą go w niższych temperaturach, tworząc mocniejsze i bardziej wytrzymałe części. Dodatkowo, możliwe jest drukowanie 3D większych modeli o bardziej szczegółowej geometrii i dokładniejszych detalach, np. ostrzejsze rogi i krawędzie.  

System Triple ACT to zaawansowana technologia, która umożliwia zwiększenie gęstości wytwarzanych obiektów, powyżej 97% z tolerancją wymiarową w zakresie od 1% do 2,5%, w zależności od użytego materiału budulcowego. Nowa funkcjonalność przyspieszyła także opracowanie nowych materiałów. Aktualnie, system jest kompatybilny z 20 surowcami metalowymi, z czego połowa to materiały jednostopowe. Niemniej jednak, ExOne ogłosił plany rozpoczęcia pięciu nowych projektów z uniwersytetami w Pensylwanii, aby ulepszyć różne aspekty druku 3D w technologii Binder Jetting. 

Nowe udogodnienia dla X1 160Pro

InnoventPro oferuje dwie opcje pojemności: trzy litry i pięć litrów, pozwalając na produkcję małej ilości (lub małych) części. Z kolei Innovent + o pojemności 0,676 litra pozwala na wytwarzanie większych elementów. Niemniej jednak, jeśli zastosowanie wymaga naprawdę dużych wymiarów produktu, idealnym urządzeniem będzie X1 160Pro, oferujący imponującą pojemność 160 litrów. 

Wraz z premierą InnoventPro, ExOne ogłosił również nowy zautomatyzowany wózek o nazwie X1D1 dedykowany dla urządzenia X1 160Pro. Nowe rozwiązanie oferuje producentom seryjnym możliwość automatyzacji procesu wytwarzania z użyciem wielu drukarek X1 160Pro. X1D1 będzie w stanie wyjąć i włożyć 160-litrowy pojemnik na proszek metalowy, który waży ponad 700 kilogramów, przetransportować go do pieca w celu utwardzenia, a następnie do stacji czyszczenia i usuwania proszku oraz spiekania. 

Dodatkowo X1 160Pro będzie wyposażona w aplikację Industry 4.0 ExOne Scout. Nowa funkcjonalność umożliwia monitorowanie maszyn w czasie rzeczywistym i analizę procesu produkcji za pomocą smartfonu, czy zegarka. 

Choć drukarki 3D operujące w technologii Binder Jetting firmy ExOne pozostaną centralnym elementem produkcji cyfrowej, firma stale pracuje nad usprawnieniami procesów, dzięki automatyzacji, uaktualnieniom oprogramowania i zdalnemu monitorowaniu.

Dostawcą drukarek 3D do metalu oraz piasku firmy ExOne m.in. na rynku Polskim jest firma Colmex.

Źródło: engineering.com

Patrycja Gwiazda
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

    Comments are closed.

    You may also like