ExOne, producent urządzeń pracujących w technologii addytywnej binder jetting powiększył gamę materiałów eksploatacyjnych, kompatybilnych z swoimi urządzeniami. Firma ogłosiła dodanie 15 nowych materiałów eksploatacyjnych do listy kwalifikowanych materiałów. Oznacza to, że użytkownicy mogą korzystać z aż 21 kompatybilnych proszków, wśród których, oprócz metali znajdują się materiały ceramiczne, kompozytowe oraz piasek.

Na liście 21 materiałów eksploatacyjnych znalazło się aż dziesięć stopów metali i sześć materiałów ceramicznych – pozostałą część stanowią tworzywa kompozytowe. Kolejne 26 materiałów zostało dopuszczone do użytku w ramach prac badawczo-rozwojowych (m.in. aluminium i Inconel 718).

John Hartner, CEO ExOne, przyznaje, że firma intensywnie pracuje nad rozwojem nowych materiałów do wytwarzania w technologii binder jetting. Kwalifikowanie nowych materiałów do druku 3D wymaga skoordynowanej współpracy pomiędzy firmą a partnerami, którzy testują materiały i dzielą się z producentem opiniami na temat jakości drukowanych przestrzennie elementów. Wśród partnerów znaleźli się m.in. NASA, US Army oraz jednostki naukowe z całego świata.

Wraz z ogłoszeniem kolejnych materiałów ExOne przedstawił nowy system kwalifikacji materiałów, składający się z trzech grup:

Materiały zakwalifikowane przez niezależną stronę trzecią

Siedem materiałów, których właściwości (jednorodność, tolerancja wymiarowa, charakterystyka spiekania)  zostały zweryfikowane przez niezależną stronę. Wśród nich:

  • Metale: stale narzędziowe 7-4PH, 304L, 316L, M2
  • Kompozyty: stal nierdzewna 316 z brązem, stal nierdzewna 420 z brązem, wolfram z brązem
Materiały zakwalifikowane przez klientów

Kolejne 14 materiałów włączone zostały na listę materiałów dzięki klientom ExOne, którzy wytwarzają z tych materiałów i cieszą się wydrukami o wysokiej jakości. Na liście znalazło się sześć materiałów (oprócz stali M2) z grupy materiałów zakwalifikowanych przez stronę trzecią, dlatego nie zostały uwzględnione poniżej.

  • Metale: chrom-kobalt, miedź, stal narzędziowa H13, Inconel 625, tytan, stop wolframu
  • Ceramika: tlenek glinu, węgiel, piasek naturalny, piasek syntetyczny, węglik krzemu i węglik wolframu z kobaltem,
  • Kompozyty: węglik krzemu, węglik boru z aluminium
Materiały w fazie prac badawczo – rozwojowych

Obecnie, w fazie prac badawczo rozwojowych znajduje się 26 materiałów, które są ciągle rozwijane i ulepszane. Wśród nich, oprócz szeregu interesujących materiałów jak szkło czy molibden, znajduje się  aluminium, w którym specjaliści z ExOne widzą ogromny potencjał. Możliwość szybkiego wytwarzania addytywnego z aluminium ma szansę wpłynąć na przemysł motoryzacyjny i lotniczy, dlatego inżynierowie opracowali przyspieszoną ścieżkę rozwoju tego materiału.

Pełna lista zakwalifikowanych materiałów wraz z specyfikacjami technicznymi dostępna jest na stronie producenta.

Decyzją o rozszerzeniu bazy materiałów ExOne udowadnia, że otwarty system i możliwość implementacji własnych proszków metalicznych jest rzeczywistością i daje szerokie pole do popisu dla działów R&D oraz ich przemysłowych partnerów.

Dostawcą drukarek 3D do metalu oraz piasku firmy ExOne m.in. na rynku Polskim jest firma Colmex.

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like