W dniu dzisiejszym otrzymałem bardzo dobrą wiadomość: Janusz Wójcik i Paweł Rokita – organizatorzy najważniejszych eventów społeczności RepRap w Polsce, czyli Dni Druku 3D w Kielcach, założyli stowarzyszenie! FabLab Kielce został powołany w połowie sierpnia, a zarejestrowany z początkiem listopada bieżącego roku. Tym samym spontaniczna akcja, która rozwinęła się w niezwykle interesujący cykl imprez branżowych zyskała umocowanie prawne. Od teraz każdy komu zależy na dalszym rozwoju tego przedsięwzięcia, będzie miał niepowtarzalną okazję wesprzeć je własnymi siłami. Do czego szczerze zachęcamy!

Fab Lab Kielce

Chociaż może trudno będzie w to komukolwiek uwierzyć, ale gdy pisałem swoje podsumowanie II Dnia Druku 3D w Kielcach, w którym wnioskowałem o założenie tego typu stowarzyszenia, nie miałem najmniejszego pojęcia, iż ono faktycznie powstaje? Dziś już mogę powiedzieć, że wkrótce po publikacji tego tekstu, Janusz Wójcik skontaktował się ze mną dziękując za jego publikację i informując, iż proces legislacyjny został już rozpoczęty. Niestety niezwykle długie procedury prawne spowodowały, iż na oficjalne ogłoszenie tej informacji przyszło nam czekać aż do połowy listopada…

Centrum Druku 3D_35

Paweł Rokita i Janusz Wójcik podczas II edycji Dnia Duku 3D w Kielcach

O tym dlaczego powołanie FabLabu Kielce przez duet Rokita-Wójcik postrzegam za fantastyczną rzecz, pisałem już we wspomnianym artykule. Uważam, że jest to wyjątkowa szansa dla całej społeczności RepRap w Polsce, aby wspólnie osiągnąć rzeczy, których nie można załatwić w pojedynkę. Obydwaj organizatorzy dowiedli już swoich kompetencji, dlatego w pełni zasługują na kredyt zaufania. Warto również wspomóc ich inicjatywę finansowo, ponieważ działania które podejmują trudno na dłuższą metę finansować wyłącznie z własnych środków. Poniżej przedstawiam oficjalny komunikat Janusza, w którym przedstawione zostały założenia statutowe FabLabu, jak również prośba o wsparcie!

Miło mam powiadomić, iż w dniu dzisiejszym odebraliśmy fajną przesyłkę z Sądu 🙂

FabLab Kielce Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne zostało zarejestrowane w KRS dnia 4.11.2013 r., a powołane 13.08.2013r. Przed nami jeszcze kilka spraw papierowych.

Prezesem stowarzyszenia został wybrany Janusz Wójcik a Zastępcą Prezesa Paweł Rokita.

Celami stowarzyszenia między innymi są:

 1. Edukacja naukowo-techniczna
 2. Propagowanie nowoczesnych technologii
 3. Pomoc swoim członkom oraz sympatykom w budowie urządzeń elektrycznych, elektronicznych, i mechanicznych
 4. Promowanie i wspieranie źródeł zrób to sam
 5. Promowanie powstałych konstrukcji w kraju i za granicą
 6. Organizowanie pokazów, imprez, targów, konferencji służących propagowaniu nowoczesnych technologii.
 7. Realizacja projektów naukowych.

Priorytetem w chwili obecnej jest znalezienie pomieszczenia oraz sponsorów. Utrzymanie i zbudowanie FabLabu ze składek członkowskich jest mało realne. Jeżeli nam się to uda to kolejnym wyzwaniem będzie urządzenie i wyposażenie FabLabu w niezbędne urządzenia i materiały. Jednym z głównych wyzwań stojących przed nami w nowym roku jest organizacja kolejnych Dni Druku wiosna 2014 r. Chcemy aby jego formuła pozytywnie zaskoczyła wszystkich dotychczasowych i przyszłych uczestników. Szykujemy niespodzianki.

Powołanie FabLab Kielce pozwoli nam na sformalizowanie różnych rozmów i przedsięwzięć. Ponadto pracujemy nad projektami o których z radością poinformujemy kiedy osiągną pozytywny finał.

FabLab Kielce tak jak i inne stowarzyszenia potrzebuje środków finansowych. Poszukujemy darczyńców, chętnych do wspierania młodych ludzi zainteresowanych nowymi technologiami. Wszystkich serdecznie zapraszamy do wspierania finansowego naszych działań!

Nasz adres:

FabLab Kielce
Kielce 25 skr. pocz. nr 755
25-324 Kielce
[email protected]
www.fablabkielce.pl (strona w budowie)

Pozdrawiamy:
Janusz i Paweł

W imieniu swoim oraz całego zespołu CENTRUM DRUKU 3D, zachęcam serdecznie do pomocy i wsparcia powyższej inicjatywy. Sami ze swojej strony postaramy się wesprzeć ten projekt najlepiej jak się da i wierzymy, że reszta społeczności RepRap w Polsce, również podąży w nasze ślady.

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

8 Comments

 1. Super 🙂

 2. Świetna wiadomość :]

 3. Bardzo fajnie. Mam nadzieję, że organizacja wielu nowych wydarzeń będzie teraz dużo prostsza.

  1. Najważniejsze jest to, że rozpoczynając jakiekolwiek rozmowy reprezentujesz jakąś organizacje a nie przychodzisz z ulicy jako nie wiadomo kto. Cała reszta jest trudna. Niestety w naszym kraju nie jest łatwo dla osób które starają się coś propagować… ale bądźmy dobrej myśli. Z pomocą otwartych ludzi oraz naszego środowiska powoli damy radę 🙂

   Nie chodzi tylko o kasę chodzi o wszelką pomoc, nawet dobre słowo.

   Chodzi też o to aby aktywnie korzystać chociażby z Dnia Druku oraz propagować go. Przecież taka impreza jest świętem dla całego środowiska, czasem kiedy możemy się spotkać, pokazać nasze konstrukcje, porozmawiać. Jeżeli nawet spotykają się osoby, które ze sobą na rynku konkurują to razem dają sygnał dla przyszłych klientów, że druk 3d to fajna zabawa o może nawet fajny biznes. Razem propagują druk 3d i tym sposobem powiększają swój rynek i rynek konkurencji. Im większy rynek tym łatwiej sprzedawać swoje produkty. Pomysłów na pracę FabLabu Kielce jest cała głowa i coś się z tym zrobi 🙂

 4. Trzymam kciuki, super pomysł! Macie już jakąś stronę lub planujecie?

 5. Gratuluje chłopaki:) Kawał dobrej roboty, życzę wielu sukcesów i dobrych projektów.

 6. Bardzo dziękuję za słowa zachęty.
  Strona w budowie…

 7. Duet Rokita-Wójcik – trzymam kciuki to raz, dwa – chciałem raz jeszcze – teraz całkiem publicznie podziękować za styl, wyrozumiałość i ciepłe przyjęcie w Kielcach, choć oczywiste jest, że wiem dziesiątą albo setną część tego, co Wy wiecie – a jednak bez ocen i serdecznie powitany przez Was zostałem i za to kłaniam się nisko i kibicuję Waszej inicjatywie!

Comments are closed.

You may also like

More in News