Ostatnimi czasy kontaktuje się z nami wiele osób prezentujących swoje pomysły na biznes związany z drukiem 3D w postaci różnego rodzaju usług wykorzystujących tą technologię. Fabricast.pl to najnowszy tego typu projekt, oferujący projekty do druku 3D jak również możliwość ich wydrukowania. Serwis jest jeszcze w fazie ostatnich testów, mimo to postanowił wyjść z ukrycia prezentując swoje możliwości, przy okazji trwającego właśnie 22 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Szczytna decyzja, chociaż pod względem marketingowym dość kontrowersyjna. Fabricast traci bowiem na starcie klientów... ze skrajnej prawicy, która WOŚP i wszystkich związanych z nią inicjatyw szczerze nienawidzi...

Fabricast.pl to serwis internetowy, który oferuje możliwość zamówienia wydruków 3D oraz zakupu i sprzedaży modeli cyfrowych. Nie jest niestety pierwszą tego typu inicjatywą - na naszych łamach jakiś czas temu opisywaliśmy chociażby łódzki IPrint3DStore autorstwa Pawła Lewińskiego i jego ekipy z Mobi-Net. Jednak póki co IPrint3DStore nie działa, o innych tego typu projektach jest cicho, a Fabricast lada moment rozpoczyna oficjalną działalność. Tak przynajmniej twierdzi.

Misją Fabricast jest promocja technologii druku 3D w Polsce oraz stworzenie miejsca, gdzie twórcy modeli 3D mogą wyrażać i promować siebie, swoje idee i pomysły. Serwis daje możliwość sprzedaży modeli cyfrowych, które mogą znaleźć zastosowanie np. w grach lub mogą zostać wydrukowane np. na domowej drukarce 3D, jak również zarabiania na wydruku wystawionych projektów. W przypadku sprzedaży modelu cyfrowego Użytkownik sam określa cenę projektu. Użytkownicy otrzymują również 10% kwoty wydruku ich projektów na stronie. Serwis daje także możliwość wykonania darmowej wyceny druku.

Brzmi interesująco, chociaż bardzo podobnie brzmi również oferta... Shapeways, Materialise czy Sculpteo. To co może zadecydować o powodzeniu tego projektu to ceny, jakość realizowanych wydruków i szybkość realizacji. Jeżeli będą konkurencyjne do w/w firm, Fabricast ma szansę odnieść sukces. Jeżeli nie... cóż, wszystkim firmom życzę zawsze powodzenia w realizacji swoich planów i celów.

Fabricast

Póki co zachęcam do licytacji projektu serduszka, wystawionego na charytatywną aukcję na Allegro.pl. Niedawno licytowaliście reklamę na CD3D dla arthx`a, wspomóżcie teraz równie piękną inną inicjatywę w postaci Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Chyba, że naczytaliście się Warzechy, Terlikowskiego i Pereiry, i zamiast "na Owsiaka" wolicie "dać na Caritas" lub księdzu do koperty, który już będzie wiedział co z tym zrobić? Jeśli tak, to nic na to nie poradzę.

Poznaj sufity napinane

Portal COLORISED to kompleksowe źródło informacji, porad i inspiracji dla osób planujących remonty mieszkań, domów oraz wyposażania wnętrz. Znajdziesz na nim poradniki dotyczące wykończenia wnętrz: sufity napinane PVC, sufity napinane z tkanin, tapety, tapety z tkanin, oświetlenie LED, systemy oświetleniowe LED, podłogi, systemy ogrzewania i wielu innych.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

7 Comments

 1. Ciekawy jestem, czy tego typu serwis będzie na naszym rodzimym rynku generował jakiś ruch, jak na razie mam co do tego mieszane odczucia.

  A co do samej treści artukułu, hmm. Są ludzie, którzy dają i „na Owsiaka” i na Caritas. Obie organizacje robią dużą robotę na rzecz potrzebujących. Niestety tym wpisem redaktor sam wpisał się w nurt wylewania pomyj i w niczym nie różni się od osób z klapkami na oczach z jednej i drugiej strony. Takie wpisy właśnie rozbudzają jeszcze większą nienawiść. Przykre.

  1. Tu akurat popieram autora, sam też wole dać na Owsiaka niż Caritas czy księdzu „dobrodziejowi”.

   Co do samej strony, być może wrzucę tam kilka swoich projektów z czystej ciekawości 🙂

  2. Hmm… nie da się ukryć iż w kwestii WOŚP zająłem takie a nie inne stanowisko, ale wydaje mi się że do „wylewania pomyj” jeszcze mi trochę daleko…? Mój krytyczny komentarz w ogóle nie dot. Caritasu, tylko publikacji autorstwa trójki w/w publicystów. Więcej: każdemu z w/w trójki zdarza się napisać tekst, pod którym się w pełni podpisuję (no może w przypadku Pereiry najmniej, ale za to bywa, że zamienimy dwa słowa na Twitterze ;-)), z tym że w przypadku WOŚP ich narracja w ogóle mnie nie przekonuje, uważam za to, że jest głupia i szkodliwa.

   Zatem WOŚP = tak, Caritas = tak, nawet ksiądz chodzący po kolędzie = tak -> Warzecha / Terlikowski / Pereira piszący na ten temat = zdecydowanie NIE!

  3. Nie widzę wiadra pomyj tylko odniesienie się do wypowiedzi trzech wspomnianych panów i ostatnich wypowiedzi wielu „myślicieli” na temat szkodliwości WOŚP i Jurka Owsiaka.

 2. Jak na razie serwis wygląda jakby jeszcze nie był w pełni uruchomiony. Wypadałoby wstawić przynajmniej kilkanascie/kilkadziesiąt modeli na start. Swoją drogą nie wiem czy to u nas wypali…

  1. powstanie nie jedna taka strona więc będzie wybór 🙂

   1. Fajne naklejki. A do czego tu one? Pytam w znaczeniu, czy mają jakiś związek z artykułem?

Comments are closed.

You may also like