Na przestrzeni ostatnich 2-3 lat, jakość tanich, amatorskich drukarek 3D typu FDM / FFF sukcesywnie wzrosła, a niedawne premiery nowych modeli urządzeń takich producentów jak Creality czy Anycubic wynoszą te wyśmiewane do niedawna konstrukcje, na poziom porównywalny z niejedną, dużo droższą drukarką 3D klasy desktopowej. Niemniej jednak na rynku wciąż są używane setki tysięcy wcześniej wyprodukowanych urządzeń, które są pozbawione dość standardowych dziś funkcji. Jedną z nich jest komunikacja zdalna przez WiFi. Odpowiedzią na te braki może być nowe urządzenie o nazwie Node, które wyposaża popularnego Endera 3 w łączność bezprzewodową.

Node zostało stworzone przez amerykańską firmę Fiberpunk, założoną w 2019 roku przez Marka Penga – współtwórcę innego amerykańskiego producenta fotopolimerowych drukarek 3D – Peopoly. Pozwala w prosty sposób uruchomić funkcję Wi-Fi w drukarkach 3D Creality Ender 3 (wersje V1, V2), a w niedalekiej przyszłości także Prusa Mk3S. Nie oznacza to jednak, że Node jest kompatybilny tylko z tymi trzema drukarkami 3D – w trakcie testów z powodzeniem działało również z Neptune 2 i Ender 5, i Fiberpunk twierdzi że w przyszłości ta lista znacząco wzrośnie.

Urządzenie składa się z płyty opartej na ESP-32 z oprogramowaniem układowym typu open source, wyświetlacza OLED i unikalnego mostka SD. Kosztuje zaledwie 29 dolarów (ok. 120 PLN), co czyni z niego najtańszym rozwiązaniem dostępnym na rynku.

Aby uruchomić funkcję zdalnego druku 3D na Enderze 3D, wystarczy podłączyć Node do portu USB. Dzięki unikalnemu, podwójnemu połączeniu UART + SDIO z drukarką u3D transfer danych do urządzenia jest szybki i bezproblemowy. Informacje dotyczące sterowania i instrukcje GCode są przesyłane przez UART. Ułatwia to przesyłanie plików i monitorowanie postępów pracy za pomocą alertów e-mail z powiadomieniem. Node można również rozbudować za pomocą pełnego zestawu portów I/O. Wkrótce ma też zostać wydany też dodatek z czujnikiem filamentu.

Urządzenie jest wyposażone w oprogramowanie do zarządzania farmą drukarek 3D, które może działać lokalnie bez konieczności logowania się do serwera w chmurze, z oprogramowaniem układowym typu open source. Jak twierdzi Fiberpunk, Node można dostosować do innych rodzajów sprzętu, takich jak maszyny CNC.

Źródło: www.fiber-punk.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like