Filament gibki niczym… NINJA!

2

Niedawno Agnieszka pisała o prapremierze nowego elastycznego filamentu do drukarek 3D drukujących w technologii FDM od MakerBota, a tymczasem firma Fenner Drivers przedstawiła ciekawą alternatywę. NinjaFlex to giętki materiał do druku w postaci tradycyjnego drutu, występujący w dwóch standardowych średnicach – 1,75 i 3 mm. Będący specjalnie przygotowanym pod technologię druku 3D materiał jest termoplastycznym elastomerem (TPE), czyli tworzywem charakteryzującym się zdolnością do odwracalnej deformacji, z możliwością odwzorowania pierwotnego kształtu.

Źródło:www.fennerdrives.com

Źródło:www.fennerdrives.com

Cechy nowego filamentu to:

  • rekomendowana temperatura głowicy – 210 – 230°C
  • rekomendowana temperatura stołu – 30 – 40°C
  • twardość brzegowa – 85A
  • stała średnica i własciwości fizyczne
  • niska lepkość
  • wysoka elastyczność i odporność na ścieranie
  • materiał zgodny z dyrektywami REACH i RoHS 2002/95/EC
  • technologia produkcji zgłoszona do opatentowania

Materiał występuje w 4 kolorach: białym, czarnym, czerwonym i niebieskim. Ceny filamentu kształtują się na poziomie 37 € (ok. 160 PLN + transport) za 0,5 kg filamentu o średnicy 1,75 mm oraz 44 € (ok. 190 PLN + transport) za 0,75 kg filamentu o średnicy 3 mm. Do powyższych cen należy doliczyć również podatek VAT.

Źródło:www.fennerdrives.com

Źródło:www.fennerdrives.com

Na załączonej poniżej prezentacji przedstawiony jest test wytrzymałościowy porównujący wydruki wykonane z ABS i NinjaFlex. Przy założeniu, że jest on rzetelny, to może okazać się swego rodzaju rewolucją w druku 3D w technologii FDM. Za jego pomocą będzie można zacząć próbować tworzyć kreacje podobne do tych autorstwa Iris Van Herpen. Ponadto, omawiany kilkakrotnie w serwisie wątek druku 3D obuwia, również zaczyna wyglądać zupełnie inaczej w momencie gdy w ich produkcji użyto by takiego elastycznego materiału (np. w połączeniu z… t-glase!).

Nie pozostaje nic innego jak czekać, aż któryś z rodzimych dystrybutorów zdecyduje się na sprowadzenie go do Polski. Gdy tego dokona, wtedy spróbujemy namówić go na wspólne testy, galerie i artykuły 🙂


EDIT: Marek Ryszka, prowadzący sklep internetowy z filamentem Devil Design i jeden ze sponsorów Dnia Druku 3D w Kielcach (obydwu edycji) przekazał nam kilka poprawek w związku z podanymi powyżej cenami oraz przesłał następujące informacje dodatkowe, za co serdecznie dziękujemy!

Cześć, piszę w sprawie jednego z najnowszych artykułów, „Filament gibki niczym… NINJA!” Zainteresowałem się tematem, kontaktowałem się z dystrybutorem telefonicznie i mailowo w sprawie tego materiału, ponieważ chciałem kupić 4 szpule drutu 3 mm w różnych kolorach. 4 szpule to 3 kg, cena z wysyłką i podatkiem to ponad 1070 PLN, co oznacza, że jeśli ten drut pojawiłby się u mnie w sklepie, to kosztowałby prawie 10 x drożej niż zwykły.

Dobra wiadomość jest taka, że z tego co mówiła mi jedna z pracownic (Polka!) mogą mi wysłać próbki, czyli jest nadzieja na jakieś testy! Druga dobra wiadomość jest taka, że Chińczycy mają już flexible filament od dawna i cena nie powinna przekraczać 22 PLN/100 g w detalu!

Źródło: www.3ders.orgwww.fennerdrives.com oraz www.devildesign.pl

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku.