Nikt z Was nigdy nie usłyszałby o drukarkach 3D gdyby nie Adrian Bowyer i projekt RepRap, który ujrzał światło dzienne w połowie lat 00-nych. Druk 3D nie zostałby spopularyzowany na taką skalę jak obecnie, gdyby nie trójka konstruktorów: Amerykanin Bre Pettis, Holender Erik de Bruijn i Czech Josef Průša. Pierwszy stworzył potęgę MakerBota – najpopularniejszej niskobudżetowej drukarki 3D na świecie, drugi stworzył Ultimakera – najpopularniejszą drukarkę 3D w Europie, a trzeci zaprojektował i udostępnił projekt najdoskonalszego i najczęściej kopiowanego RepRapa świata – Prusę i3.

Podczas tegorocznej Gali Rozdania Nagród Branżowych CD3D mieliśmy przyjemność gościć Pan Patrika Roeffena – Channel Sales Managera w Ultimakerze. Teraz, podczas rozpoczynających się w przyszłym tygodniu targów Dni Druku 3D w Kielcach Polskę odwiedzą przedstawiciele firmy Josefa Průšy! Sam Průša niestety nie dotrze na targi z uwagi na inne zobowiązania (obecnie przebywa w USA), jednakże jego ekipa nie tylko pojawi się fizycznie na targach, to również zaprezentuje okolicznościowy wykład dla uczestników targów. Co więcej, firma została jednym z fundatorów wydarzenia, obok TYTANA 3D, Wolfixa, DPS Software, igus oraz Zortraxa – sponsora głównego.

Firma Průšy – mimo iż zasadniczo tworzy i sprzedaje dokładnie ten sam produkt co setki innych firm na świecie, radzi sobie bardzo dobrze. Wiele osób docenia wkład Czecha w rozwój niskobudżetowego rynku druku 3D na świecie i zamiast kupować tanie, chińskie podróbki z Aliexpress, woli wspierać twórcę tej konstrukcji – tym bardziej, iż oryginalny zestaw Prusy i3 kosztuje zaledwie 655 €.

Josef Prusa

Josef Prusa

Obecność przedstawicieli tak znamienitej i zasłużonej firmy na Dniach Druku 3D to spory sukces organizacyjny Pawła Rokity i Janusza Wójcika i wiele osób na pewno wiele skorzysta mogąc porozmawiać z ludźmi, którzy tworzą branżę niskobudżetowego druku 3D od samego początku jej istnienia.

Prusa i3

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in News