Nie istnieje chyba osoba, której problem niewygodnych, nie do końca dopasowanych butów by nie dotyczył, niezależnie od rodzaju obuwia – czy mowa o takich do biegania, do chodzenia po górach, czy wychodzenia do sklepu po bułki. Każdy stanął i jeszcze wielokrotnie stanie w pewnym momencie swojego życia przed wyzwaniem dobrania butów i chyba każdy przeżył rozczarowanie, gdy te wybrane, zakupione buty zaczęły go obcierać, gdy nogi po paru kilometrach marszu bolały, gdy nawet nie był w stanie kupić butów w swoim rozmiarze – o jednoczesnych względach estetycznych nie wspominając. Kupując masowo produkowane obuwie prawdopodobnie nie unikniemy tych problemów, zaś tradycyjnych zakładów tworzących buty na zamówienie jest coraz mniej – a i to nie gwarantuje stuprocentowej wygody.

A co, gdyby dało się stworzyć buty idealne, perfekcyjnie dopasowane do stopy, sposobu chodu i naszego gustu? Buty wręcz nieporównywalnie lepsze, niż te wyprodukowane przez najlepszych szewców. Oczekiwaniom tym wychodzi na przeciw firma HP ze swoją platformą FitStation.

Platforma zbiera dane o wymiarach stopy klienta, rozkładzie nacisku podczas stania, a także przeprowadza dynamiczną analizę chodu. Zebrane dane służą następnie do dobrania odpowiednich już gotowych wkładek do butów lub do stworzenia spersonalizowanych wkładek z użyciem technologii Multi Jet Fusion, o której była już wielokrotnie mowa na łamach Centrum Druku 3D.

Oczywiście HP nie jest pierwszą firma próbującą swoich sił w druku 3D wkładek, lecz do tej pory wiązało się to z przynajmniej dwukrotnie wyższymi kosztami oraz dziesięciokrotnie dłuższym czasem produkcji. Platforma FitStation dzięki niższej cenie i szybszemu działaniu może przyczynić się do upowszechnienia tego typu rozwiązań – być może już niedługo sklepy obuwnicze będą wychodzić na przeciw nawet najbardziej wymagającym klientom właśnie z wykorzystaniem podobnych rozwiązań.

HP zapowiada możliwość tworzenia w podobny sposób podeszew z dostosowanym do potrzeb bieżnikiem oraz wierzchniej części buta.

Już teraz coraz popularniejsze są wydrukowane 3D spersonalizowane obcasy, czy nawet całe buty na obcasach, widoczne są próby wprowadzenia butów ekologicznych, stworzonych przy użyciu druku 3D z przyjaznych dla środowiska materiałów. Przypomnieć też należy, że spersonalizowane wkładki, czy nawet całe buty nie mogą – przynajmniej na razie – zastępować obuwia ortopedycznego.

Źródła: 3dprint.com, www.tctmagazine.com

Klaudia Misztal
Studentka kierunku lekarskiego. Od kilku lat pośrednio związana z branżą FDM. Wbrew pozorom, pisze nie tylko o druku 3D w medycynie.

    5 Comments

    1. Cudze chwalicie swego nie znacie … Polska Firma KOORDYNACJA rok temu pokazała na targach LIVE FOOT KIOSK – automatyczny system diagnostyki stóp i doboru „Wkładek 3D ONLINE” http://koordynacja.com.pl/sklep/aparatura-diagnostyczna/foot-live-kiosk/

      1. Jestem przekonany, że gdyby polska firma KOORDYNACJA postanowiła się tym pochwalić w sposób oficjalny / tradycyjny, z pewnością byśmy o tym coś napisali. Póki co musimy się zadowolić zwykłym komentarzem pod artykułem na temat kogoś innego.

        1. Panie Pawle wydaje mi się że polska Firma KOORDYNACJA raczej nie ukrywała tej wiadomości. Nie wiem czy dobrze rozumiem Pana „intencje”. Napisał Pan że Firma ta powinna się pochwalić tym w „sposób oficjalny / tradycyjny”. Czy to oznacza że Firma ta powinna powiadomić autorów/właścicieli tego portalu że taki fakt miał miejsce? Widać błędnie sądziłem (jako czytelnik) że ten portal sam wyszukuje „newsy” z kraju i zagranicy związane z drukiem 3D. A może po prostu firma ta nie zna tego portalu ? Tak czy owak może warto się temu tematowi przyjrzeć głębiej.

          1. >>Widać błędnie sądziłem (jako czytelnik) że ten portal sam wyszukuje „newsy” z kraju i zagranicy związane z drukiem 3D.

            Mogę Pana zapewnić, że jak tylko natrafiamy na wartościowy news staramy się go opublikować. Ostatni przykład to np. to: https://centrumdruku3d.pl/rower-sterowany-manetkami-stworzony-studentow-politechniki-slaskiej-drukarkach-3d/

            >>A może po prostu firma ta nie zna tego portalu?

            Nie musi. Jestem przekonany, że miłośnicy Sławomira lub Zenona Martyniuka również nigdy nie słyszeli o Furii, Mgle, Kriegsmaschine, a Behemotha kojarzą tylko z tego, że wokalista był kiedyś w związku z Dodą i jest ciągany po sądach za historie z Biblią.

            1. Szanowny Panie Pawle w trakcie zakończonych dziś Międzynarodowych Targów Medycyny Fizykalnej i Rehabilitacji które są jednym z najważniejszych wydarzeń branży medycznej w Europie, Nagrodę za najbardziej Innowacyjny Produkt Targów Rehabilitacja otrzymała Firma „KOORDYNACJA Mariusz Strzecha” – za „Live Kiosk” –„ wkładki 4D.online” – innowacyjny system telemedyczny, diagnostyki i produkcji produktów ortopedycznych w technice 3D. To była 25 edycja a swoją ofertę zaprezentowało 224 wystawców z całego świata.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D