Chiński producent niskobudżetowych drukarek 3D – Flashforge, od lat należy do grona najpopularniejszych producentów urządzeń tego typu na świecie, awansując nawet w zeszłym roku do pierwszej piątki liderów sprzedaży. Podczas tegorocznej konferencji „Inside 3D Printing” jaka odbyła się w dniach 15-17 marca w Nowym Jorku, Flashforge zaprezentował nową serię drukarek 3D dedykowanych sektorowi dydaktycznemu.

Nowa seria „Inventor” składa się z dwóch desktopowych drukarek 3D cechujących się przede wszystkim prostotą obsługi, z którą ma poradzić sobie nawet początkujący użytkownik. Według zapowiedzi producenta, praca z urządzeniem ma być tak intuicyjna jak korzystanie ze smartfona.

FlashForge Inventor I

Pierwszym modelem nowej linii jest Inventor I – zmodernizowana wersja Flashforge Dreamer. Szereg zawartych w drukarce 3D udogodnień jak przyjazny dla użytkownika interfejs czy monitorowanie komory drukującej w czasie rzeczywistym sprawia, że urządzenie świetnie się sprawdzi się w roli urządzenia przeznaczonego do odkrywania meandrów technologii addytywnych.

Ponadto, w razie wystąpienia awarii zasilania drukarka 3D po ponownym uruchomieniu automatycznie wznawia wydruk w miejscu, gdzie został przerwany co pozwala na znaczną oszczędność materiału oraz czasu.

Inventor I posiada komorę roboczą o dość standardowych wymiarach 23 x 15 x 16 cm oraz dwugłowicowy ekstruder MK9, umożliwiający wykonywanie dwukolorowych wydruków lub stosowanie rozpuszczalnych struktur podporowych. Dzięki zastosowaniu podgrzewanego stołu urządzenie jest kompatybilne nie tylko z PLA czy PVA, ale również z bardziej wymagającymi materiałami jak ABS i HIPS.

Flashforge Inventor II

Drukarka 3D jest nową odsłoną popularnego modelu Flashforge Finder. Tak jak w przypadku „jedynki„, jej największą zaletą jest intuicyjny interfejs, który pozwoli m.in. na wyświetlanie zaprojektowanego modelu, co znacznie zredukuje potrzebę korzystania  z zewnętrznego oprogramowania.

Inventor II wyposażony jest w funkcję bezprzewodowego łączenia się z komputerem przy pomocy sieci Wi-Fi, kamerę, a także system zatrzymujący proces druku 3D w przypadku otworzenia drzwiczek komory roboczej. Po ich zamknięciu następuje automatyczne wznowienie wydruku.

Producenci wyposażyli drukarkę 3D w komorę roboczą o wymiarach 150 x 140 x 100 mm, co jest znaczną zmianą w stosunku do jej poprzedniej wersji (zmniejszenie przestrzeni roboczej o blisko sześćset centymetrów sześciennych). Inventor II został również wzbogacony o możliwość druku z PET czy materiałów elastycznych.

Jak na razie producenci nie ujawnili cen swoich nowych urządzeń, jednak zapewniają że będą kontynuować wytwarzanie urządzeń przystosowanych do zastosowań edukacyjnych.

Źródło: all3dp.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like