Flyeralarm, największa europejska drukarnia on-line, wprowadza do oferty usługi druku 3D

0

Niemcy żyją drukiem 3D. Zarówno w pracy jak i w życiu codziennym. Zaledwie miesiąc temu pisałem o tym, iż niemieckie MediaMarkt i Saturn uruchamiają punkty, gdzie można wykonać skan 3D własnej osoby i zamówić wydruk 3D wykonany w technologii CJP w pełnym kolorze, a w ich ślady idzie kolejna niemiecka firma – Flyeralarm, największa drukarnia on-line w Europie. Projekt ma póki co charakter pilotażowy i skany 3D będzie można wykonywać na razie tylko w jednym punkcie, zlokalizowanym w Monachium, niemniej jednak w planach jest uruchomienie kolejnych.

Drukarnia Flyeralarm zatrudnia pond 1500 pracowników i 2012 rok zakończyła dochodem na poiomie 335 mln $. Posiada punkty rozsiane w całej Europie, w których realizuje szybkie zamówienia dotyczące wydruku ulotek, folderów, katalogów, wizytówek czy papierów firmowych. Posiada również w ofercie materiały biurowe. Nie da się ukryć, iż z takim zapleczem oraz siecią stałych odbiorców firma może wkrótce stać się liczącym graczem na rynku usług druku 3D.

my3d 01

Na potrzeby projektu została stworzona zupełnie nowa marka – my3d. Usługa jaką oferuje nie różni się niczym od tego co ma w ofercie MediaMarkt i Saturn, czy chociażby nasz rodzimy twin3D. Polega ona  na robienia skanów 3D metodą fotogrametrii, czyli wykonaniu w tym samym czasie kilkudziesięciu zdjęć aparatami ustawionymi pod różnym kątem i złożenia ich w całość tworząc model 3D. Modele są następnie drukowane w pełnym kolorze na profesjonalnych drukarkach 3D ZPrinter 650s.

my3d 04

Ceny usługi są dość wysokie, kształtują się na poziomie od 100€ do 819€ (430 – 3500 PLN) i są uzależnione od rozmiaru drukowanej figurki.

my3d 03

my3d raczej nie odniesie na początku jakiegoś spektakularnego sukcesu komercyjnego, jednakże to dopiero pierwszy krok firmy w kierunku usług druku 3D. O ile ceny jakie zaproponowano są dość wysokie nawet jak na budżet przeciętnego Niemca, o tyle wiadomym jest iż będą one sukcesywnie spadać, a klienci będą stopniowo coraz bardziej zaznajamiać się z tematem druku 3D i kojarzyć sobie firmę z tego typu działalnością. Mnie ciekawi raczej kiedy firma poszerzy zakres usług o typowy druk 3D na zamówienie, pokroju Shapeways, Materialise czy Sculpteo?

Źródło: www.3ders.org
Grafika: www.my3d.de

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku.