Druk 3D żywności to jedna z największych zagadek tej technologii. Z jednej strony rozpala wyobraźnię, z drugiej – osoby zorientowane jako tako w tym temacie nie bardzo widzą jej realne zastosowanie. Czym jest bowiem druk 3D żywności? Nakładaniem określonego produktu spożywczego, warstwa na warstwie, tworząc w ten sposób unikalny kształt lub wzór. Innymi słowy, z pomocą drukarki 3D nie tworzymy nowej jakości w dziedzinie smaku, tylko wykorzystujemy ją do celów estetycznych. Natural Machines – czyli twórcy pierwszej dedykowanej drukarki 3D do żywności Foodini, próbują znaleźć dla tego procesu dodatkową ideologię, a samo urządzenie sprzedają właśnie na Kickstarterze.

Powiadam wam, że Foodini będzie prawdziwym hitem. Firma ubiega się o 100 000$, ale już po dwóch pierwszych dniach udało jej się zdobyć blisko 1/3 tej kwoty. Co możemy osiągnąć za pomocą tej drukarki 3D? O ile z pewnością nie wydrukujemy dowolnego dania, o tyle zakres produktów z jakich możemy skorzystać jest dość szeroki. Do urządzenia możemy wstawić m.in.: makaron, mięso (w tym kurczaka!), czekoladę, ciasto do pieczenia, pure ziemniaczane a nawet zmiksowane owoce. W pakiecie z drukarką 3D otrzymuje się kapsuły, do których insertuje się jedzenie. Można zainstalować maksymalnie 5 kapsuł, z tym że druk 3D nastepuje naprzemiennie (tak jak w technologii FDM), tzn. możemy nanosić poszczególne warstwy danego produktu na przemian, ale nie możemy ich mieszać (chyba że wymieszają się samoistnie po nałożeniu ich).

Foodini 02

Specyfikacja techniczna urządzenia:

 • obszar roboczy: 25 x 16,5 x 12 cm
 • maksymalna średnica talerza: Ø26 cm
 • pojemność 1 kapsuły: 123 ml
 • całkowita pojemność 5 kapsuł: 615 ml

Oprócz tego Foodini będzie miał bezpośrednie połączenie z internetem, dzięki czemu wydruki będzie można zlecać drukarce z poziomu przeglądarki, lub… ekranu dotykowego, w który jest wyposażona. W trakcie kampanii Kickstarterowej urządzenie kosztuje 999 $ a docelowa cena ma być na poziomie 1 300 $.

Foodini 03

Jest tylko jeden haczyk: drukarka będzie gotowa nie wcześniej jak w styczniu 2015 roku, choć biorąc pod uwagę tradycyjne terminy realizacji projektów Kickstarterowych sukcesem będzie jeśli urządzenia pojawią się w ogóle w pierwszej połowie przyszłego roku.

Foodini 04

Tak jak wspomniałem we wstępie, to co jest najbardziej problematyczne w tego typu urządzeniu to… jego zastosowanie. Dlatego twórcy Foodiniego wymyślili do swojego produktu ideologię. Polega ona na tym, że zachęcają użytkowników ich drukarek 3D do zdrowego odżywiania się używając do przygotowywania posiłków właśnie ich drukarki 3D. Jest to dość karkołomna koncepcja, nie mniej jednak może ona zachęcić dość spory odsetek osób do zakupu urządzenia (szczególnie z USA).


Źródło: www.kickstarter.com via www.3ders.org
Grafika: [1] [2] [3] [4]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

3 Komentarze

 1. Takie jak to powyższe urządzenie nigdy się nie przyjmie w branży gastronomicznej/ cukierniczej bo to urządzenie jest bez sensu – koszt i czas zrobienia pojedynczego ciastka jest tak wysoki, że nikt nawet się nie zainteresuje takim urządzeniem z tych powyższych branż. W domu też nikt nie będzie drukował pojedynczych ciastek przez wiele godzin.
  Poniżej “drukarka 3D” to ciastek -przemysłowa o wydajności setek czy tysięcy na godzine, takie urządzenia są stosowane od lat, oczywiście nikt nie nazywa ich drukarkami 🙂
  Można tworzyć nimi różne kształty, oczywiście nie dowolne i oczywiście trzeba zmieniać przystawki/ akcesoria w zależności od tego jakie kształty chce się uzyskać. Cały proces jest sterowany cyfrowo, kształty/ wielkość czy wage i ilośc składników w pewnych zakresach można programować:
  http://www.youtube.com/watch?v=u2ulvZIKyoE

  1. I tak przy okazji jeszcze mam pytanie. Czy mógłbym tutaj na Waszej stronie/ forum zaprezentować projekty/ pomysły na drukarki 3d ?
   Mam w tej chwili 3 pomysły na urządzenia każde z nich o zupełnie odmiennej konstrukcji, chciałbym się dowiedzić co czytelnicy/ ludzie z branży o tych pomysłach sadzą, czy takie urządzenia dałoby się zbudować?

   1. Jasne. Generalnie zachęcam do skorzystania z zakładki KONTAKT 🙂

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować