Kalifornijska firma Forecast 3D, to jedna z najdłużej działających firm usługowych z branży druku 3D w USA. W tym tygodniu otworzyła nowy zakład produkcyjny w postaci mierzącego blisko 2000 metrów kwadratowych Centrum Wytwarzania 3D (3D Manufacturing Center), które zostało wyposażone w aż 12 drukarek 3D HP Jet Fusion 4200, drukujących w technologii Multi Jet Fusion. Jest to jak dotąd największe udokumentowane, jednorazowe wdrożenie urządzeń tego typu na świecie.

Forecast 3D posiada w ofercie bardzo szerokie spektrum technologii, wykraczających poza drukowanie przestrzenne. Firma wykorzystuje FDM, PolyJet, SLA, SLM / DMLS, SLS oraz bardziej tradycyjne frezowanie CNC i wtrysk. Multi Jet Fusion jest uzupełnieniem gamy rozwiązań oferowanych przez Forecast 3D, z tym że firma pokłada bardzo duże nadzieje w jej możliwości i wierzy, że pozwoli jej ona realizować dużo poważniejsze zlecenia.

Multi Jet Fusion jest autorską technologią rozwijaną przez HP. Wg zapewnień producenta jest jedną z najszybszych metod drukowania przestrzennego ze wszystkich aktualnie obecnych na rynku – przewyższających pod tym względem m.in. SLS. W drukowaniu wykorzystuje sproszkowane tworzywa sztuczne, które są selektywnie sklejane i zgrzewane. Dedykowana stacja do post-processingu pozwala na szybkie i czyste pozbywanie się niespojonego proszku. HP twierdzi, że technologia idealnie sprawdza się w produkcji niskoseryjnej, gdzie liczba tworzonych detali oscyluje w granicach 30 tysięcy detali.

Dzięki instalacji 12 drukarek 3D HP Jet Fusion 4200, Forecast 3D spodziewa się produkować do 600 tysięcy detali tygodniowo. Firma dołącza w ten sposób do coraz szerszego grona firm inwestujących w MJF. W zeszłym miesiącu informowaliśmy np. że zainwestowało w nią m.in. Materialise, które stało się pierwszą europejską firmą usługową, mającą tą technologię w ofercie. Instalacja 12 systemów to zapewne dopiero początek tego typu inwestycji w systemy HP, które zapowiada zrewolucjonizowanie rynku technologii przyrostowych.

Źródło: www.3dprintingbusiness.directory

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in News