Druk 3D już dawno przestał być technologią nadającą się jedynie do prototypowania. Dzięki zaangażowaniu takich producentów jak HP w rozwój technologii addytywnych na skalę przemysłową, możliwe jest uzyskanie elementów drukowanych w 3D o właściwościach porównywalnych do tych wytwarzanych z zastosowaniem CNC i formowania wtryskowego.

Technologie druku 3D dojrzewają, rosną zatem techniczne i ekonomiczne możliwości ich wykorzystywania. Duży potencjał widoczny jest szczególnie dzięki coraz większej powtarzalności i dokładności, rosnącej szybkości druku czy wielkości wytwarzanych elementów. Ogromne znacznie ma też coraz większa ilość materiałów stosowanych w druku 3D oraz możliwość łączenia różnych surowców.

Forecast 3D pionierem produkcji addytywnej

W miarę wzrostu szybkości pracy drukarek 3D coraz więcej firm jest zainteresowanych przejściem na AM, jako alternatywną metodę wytwarzania na miarę XXI wieku – zgodnie z założeniami Przemysłu 4.0. Przykładem tego jest obecny lider w wytwarzaniu przyrostowym – Forecast 3D, który od momentu swojego powstania w 1994 roku deklarował wprowadzenie najnowszych technologii druku 3D do produkcji niestandardowej. W ciągu 24 lat istnienia firma sukcesywnie rozbudowuje swój park maszynowy o kolejne urządzenia pracujące w oparciu o różne technologie 3D, począwszy od FDM, przez SLA, a ostatnio koncentrując się na HP Multi Jet Fusion.

Naprawdę staramy się oferować naszym klientom innowacyjne rozwiązania – i szczegółowo wyjaśniamy, jakie korzyści mogą uzyskać, wybierając produkcję addytywną” – wyjaśnia Ken Burns, dyrektor sprzedaży technicznej Forecast 3D.

Firma od samego początku jest jednym z najbardziej zagorzałych zwolenników technologii Multi Jet Fusion i pierwszą placówką, która wdrożyła rozwiązanie HP na tak dużą skalę. 2 lata temu, zaraz po premierze urządzeń z serii Jet Fusion 4200 3D, zaczął jako pierwszy oferować klientom produkcję z zastosowaniem 12 drukarek 3D od HP, otwierając nowe Centrum Produkcji 3D powierzchni 21 000 stóp kwadratowych w swojej głównej siedzibie w Carlsbad, które jest w stanie produkować po wdrożeniu MJF ponad 600 000 części do użytku końcowego każdego tygodnia.

Maksymalne przyspieszenie

Forecast 3D sukcesywnie rozbudowuje swoją flotę drukarek 3D, ale najbardziej inwestuje w technologię HP MJF. Pod koniec sierpnia bieżącego roku ogłoszono, że dostępne jest już drukowanie na modelach Jet Fusion 5200 3D, które są najnowszym rozwiązaniem addytywnym na rynku do druku 3D z tworzyw sztucznych. Oferującym niezrównaną prędkość druku, dzięki zastosowaniu mobilnej, samodzielnej stacji chłodzenia, odseparowanej od urządzenia, co pozwala na ciągłą pracę bez przerw na chłodzenie wydruków. Wraz z nowym sprzętem firma będzie również oferować kolejny materiał – TPU – certyfikowany elastomer odpowiedni do wielu zastosowań, jest to produkt ULTRASINT firmy BASF.

Rozładunek nowych urządzeń 3D HP Jet Fusion 5200 w siedzibie Forecast 3D

Przewaga AM nad tradycyjnym wytwarzaniem

Dzięki wdrożeniu technologii HP MJF Forecast 3D deklaruje, że posiadając obecnie 26 jednostek drukujących 3D od HP, może obsługiwać wszelkiego rodzaju harmonogramy pełnej produkcji dla każdej branży i robić to z szybkością, opłacalnością i jakością niedostępną dla innych rozwiązań.

Multi Jet Fusion kształtuje przyszłość produkcji i jesteśmy bardzo dumni, że możemy być jej częścią” – stwierdza Corey Weber, współzałożyciel i dyrektor generalny Forecast 3D.

Zespół Forecast 3D przyjmuje nowe urządzenia HP 3D 5200 do swojej floty

Dzięki mocy produkcyjnej technologii HP Multi Jet Fusion 3D, Forecast 3D może teraz wytwarzać setki tysięcy części tygodniowo. Ta zwiększona wydajność w połączeniu z szybkością i właściwościami stosowanych materiałów zapewnia im szybsze niż kiedykolwiek realizowanie dużych zamówień produkcyjnych. Dzięki tak nowoczesnemu procesowi druku 3D klienci firmy nie mają ograniczeń jak w przypadku tradycyjnego planowania produkcji ani też nie są zobowiązani do dokonywania dużych inwestycji kapitałowych w oprzyrządowanie. Komponenty drukowane w technologii MJF można dostarczyć w ciągu kilku dni, umożliwiając tyle zmian projektu, ile jest potrzebnych, przy jednoczesnym precyzyjnie określonym czasie druku, co powoduje znacznie szybsze dostarczanie finalnych produktów na rynek.

Urządzenia 3D serii HP Jet Fusion 5200 w siedzibie Forecast 3D

Forecast 3D nie jest jedyną firmą, która ogłasza przyspieszenie produkcji dzięki MJF. Na rynku amerykańskim również Sculpteo, jako jeden z pierwszych partnerów HP, oferuje swoim klientom technologię Multi Jet Fusion. Popularny dostawca usług outsourcingowych dzięki HP drukuje części 10 razy szybciej niż wcześniej i oferuje gotowe elementy, których w ogóle nie dało się wytworzyć.

Polski dystrybutor technologii HP MJF – HP3D.pl podkreśla, że dzięki wspólnemu zaangażowaniu wiodących na rynku dostawców usług druku 3D, sojuszom przemysłowym i stworzeniu globalnej sieci produkcyjnej, jak robi to między innymi HP, Forecast 3D, BASF, Sculpteo i inni, możliwa będzie zmiana modelu produkcji, z uwzględnieniem masowej kastomizacji oczekiwanej przez konsumentów, wyeliminowaniem strat materiałów i większym zaangażowaniem w tworzenie nowego modelu gospodarki – w obiegu zamkniętym. Pozwoli to na lepszą ochronę środowiska i ograniczy nadmierną eksploatację zasobów, które się coraz bardziej wyczerpują.

Patrycja Blechinger
Patrycja Blechinger – redaktor, entuzjastka nowych technologii, szczególnie SI i inteligentnych urządzeń, o których najbardziej lubi pisać. Z wykształcenia kulturoznawca, zainteresowana nowymi formami sztuki w ponowoczesnej rzeczywistości.

    Brak możliwości dodawania komenarzy

    Może cię również zainteresować

    Więcej w HP3D