Rozwiązania ze świata technologii addytywnych coraz częściej adaptowane są przez przedstawicieli z branży stomatologicznej. W raporcie SmarTech specjaliści prognozowali, że wartość rynku druku 3D dla stomatologii już w 2021 roku osiągnie poziom większy niż 2,7 miliarda dolarów! Nic dziwnego, że producenci coraz częściej skupiają się na tym sektorze i tworzą rozwiązania dedykowane aplikacjom dentystycznym.

Formlabs, amerykański lider technologii druku 3D z żywic, rozszerzył niedawno ofertę swoich urządzeń o dwie drukarki 3D dedykowane precyzyjnej i wydajnej produkcji. Teraz, wyrażając swoje zainteresowanie wdrażaniem rozwiązań z zakresu druku 3D w stomatologii firma otworzyła nową jednostkę biznesową – Formlabs Dental. Jednocześnie, przedstawił Form 3B, czyli drukarkę 3D stworzona z myślą o laboratoriach stomatologicznych, która ma stanowić definicję precyzyjnego wytwarzania addytywnego z szerokiej gamy materiałów.

Max Lobovsky, CEO i współzałożyciel Formlabs mówi, że Form 3B to rozwiązanie, którego celem jest przyspieszenie digitalizacji pracy stomatologów i techników, co ma przyczynić się do usprawnienia przepływu pracy i zwiększenia poziomu zadowolenia pacjentów.

Pierwsi partnerzy biznesowi Formlabs, którzy mieli okazję korzystać z urządzenia w ramach modelu współpracy early access potwierdzają słowa producenta. Dr Jay Burton z SmileMaker Orthodontics uważa, że Form 3B to świetne narzędzie do wykonywania precyzyjnych modeli 3D. Zaletą urządzenia jest równocześnie szeroka gama materiałów eksploatacyjnych dedykowanych aplikacjom stomatologicznym – producent oferuje żywice biokompatybline, które mogą służyć m.in. do wykonywania elementów protez czy modeli do formowania alignerów.

Form 3B umożliwia druk 3D:

  • modeli koron i mostów,
  • modeli do tworzenia clean aligners,
  • modeli diagnostycznych,
  • modele do pozycjonowania zamków aparatów ortodontycznych,
  • pomocy chirurgicznych (surgical guides),
  • protez i elementów protez (dostępne 4 odcienie podstawy i 6 odcieni koloru zębów).

Jednak Formlabs Dental to nie tylko urządzenie. Producenci, chcąc zapewnić najwyższy standard świadczonych usług proponuje użytkownik swoich rozwiązań usługę Dental Service Plan, która umożliwia kontakt z zespołem certyfikowanych  specjalistów z dziedziny druku 3D w stomatologii. W zakres usługi wchodzi możliwość zdalnej nauki, kursów i szkoleń dopasowanych do potrzeb użytkowników oraz priorytetowe wsparcie e-mailowe i telefoniczne.

W ramach jednostki firma będzie współpracować z ponad 50 naukowcami, którzy specjalizują się w zagadnieniach z zakresu inżynierii materiałowej oraz wytwarzaniu addytywnym. Formlabs pragnie również nawiązać relację z producentami żywic stomatologicznych, tak aby sukcesywnie poszerzać bazę materiałów kompatybilnych z ich drukarką 3D.

Źródło: dental.formlabs.com3dprintingindustry.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like