W maju bieżącego roku, amerykańska firma Xact Metal, zaprezentowała XM200, swoją pierwszą drukarkę 3D do metalu. Po zaledwie pięciu miesiącach, na zakończonych w ubiegłym tygodniu targach formnext, swoją premierę miał kolejny system do druku 3D z metalu od tego producenta. Co nowego znajdziemy zatem w XM300?

Podstawowe cechy, które wyróżniały model XM200 to obszar roboczy na poziomie 127 x 127 x 127 mm oraz, poruszający się z prędkością 1,5 metra na sekundę, laser o mocy 250 W. XM300 jest przede wszystkim większa. Jej obszar roboczy to 254 z 330 x 300 mm. Korzysta jednak z tej samej, opatentowanej technologii Xact Core.

Xact Core polega na integracji dwóch lub czterech współdziałających ze sobą, niezależnych wiązek precyzyjnych laserów, który umożliwia do czterech razy szybszy, niż w przypadku systemów jednolaserowych, druk 3D. Dodatkowym atutem, który również ma niemały wpływ na prędkość druku, jest zastosowanie dwóch komór, które zasilają obszar roboczy w proszek.

Pomimo ponad dwukrotnie większego, niż w XM200, obszaru roboczego, XM300 umożliwia taką samą prędkość zabudowy całej powierzchni obszaru roboczego. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu systemu dwóch luster, na które wiązki lasera padają zawsze pod tym samym kątem, utrzymując je zawsze prostopadle do powierzchni, na której budowany jest obiekt.

Urządzenie wyposażono w duży i czytelny wyświetlacz z zaawansowanym interfejsem użytkownika. Oprócz najbardziej oczywistych funkcjonalności, takich jak wczytywanie plików do druku, umożliwia on również monitorowanie komory roboczej z zamontowanej wewnątrz kamery. Pośród dostępnych już materiałów, z których możemy drukować na systemie XM300 znajdziemy stal nierdzewną 316L oraz stop Niklu 718. W ciągu najbliższych dwunastu miesięcy oferta ta zostanie poszerzona o kilka kolejnych proszków.

Podczas gdy XM200 wyceniono na 120.000 $, tak cena XM300, w zależności czy wybierzemy wersję dwu, czy czterolaserową, kształtuje się na poziomie od 400.000 $ do 600.000 $. Jak na przemysłową drukarkę 3D kwota wydaje się być dość atrakcyjna, ale należy pamiętać, że obszar roboczy plasuje urządzenie w segmencie średniej wielkości, co w zależności od potrzeb, można uznać zarówno za zaletę, jak i wadę.

Wysyłka modelu MX200 ma rozpocząć się wiosną, podczas gdy na MX300 trzeba będzie poczekać do jesieni 2018 roku.

Źródło: www.xactmetal.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like