1 grudnia 2016 r., w hotelu SWING w Krakowie, odbyła się pierwsza edycja Forum Druku 3D, organizowana przez czołowego dystrybutora drukarek 3D w Polsce – firmę CadXpert. Wydarzeniu towarzyszyło kilka premier – po raz pierwszy zaprezentowano m.in. najświeższą wersję programu do projektowania IRONCAD 2017, zaprezentowano także  nowe drukarki 3D firmy MakerBot: Replicator+ i MINI+ wraz z oprogramowaniem MakerBot PRINT oraz ręczny skaner 3D EinScan-PRO. Na konferencji pojawiło się blisko 100 osób. Ja również miałem przyjemność w niej uczestniczyć, przygotowując dla Was niniejszą relację…

CadXpert przygotował naprawdę wyjątkową oprawę dla swojej konferencji, rezerwując dla uczestników dwie niezależne sale konferencyjne, na których prowadzone były wykłady oraz warsztaty. Podczas kilku przerw, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z pracującymi z tyłu sal drukarkami 3D oraz licznymi wydrukami. Warto w tym miejscu zauważyć, że nie mieliśmy tu do czynienia z różnokolorowymi wydrukami figurek i wazoników z Thingiverse, do czego przyzwyczaiła nas większość producentów lub dystrybutorów drukarek 3D, lecz konkretne rozwiązania przemysłowe, które nota bene były prezentowane też podczas wykładów.

Wraz z CadXpertem, w konferencji wzięli gościnny udział koledzy z Evatronix S.A., prezentujący profesjonalne skanery 3D marki eviXscan 3D. Skanery 3D cieszyły się równie dużym zainteresowaniem uczestników konferencji, poświęcono im także oddzielny fragment konferencji.

Wydarzenie zainaugurował Victor Golescu – MakerBot Territory Manager EMEA, który prezentował realizację idei Industry 4.0 poprzez wdrażanie zaawansowanych narzędzi do projektowania i prototypowania w przedsiębiorstwach.

13

Victor Golescu – MakerBot Territory Manager EMEA

Panel poświęcony drukarkom 3D został uzupełniony o rozwiązania przemysłowe oferowane przez firmę Stratasys, gdzie Piotr Gurga z CadXpert omawiał szeroką ofertę Stratasysa w zakresie przemysłowych maszyn typu FDM oraz fotopolimerowych systemów Objeta. Od tego roku, CadXpert jest oficjalnym dystrybutorem nie tylko MakerBota, lecz wszystkich produktów Stratasysa.

Kolejna część wydarzenia została poświęcona skanerom 3D i tutaj swoją premierę miały stacjonarne skanery linii eviXscan 3D (Heavy Duty Basic i Heavy Duty Optima) oraz ręczny skaner 3D EinScan-PRO. Trzecia – ostatnia część konferencji to prezentacja IRONCAD 2017 oraz warsztaty związane z praktycznym wykorzystaniem oprogramowania w różnych aspektach projektowych. Warsztaty odbywały się w grupach tematycznych.

Konferencja CadXpert stała na naprawdę wysokim poziomie merytorycznym, a podczas wykładów i prezentacji omawiano szereg ciekawych przykładów wykorzystania danych rozwiązań i technologii w praktyce. Jeden z klientów firmy, wywodzący się z branży automatyki przemysłowej, prezentował np. sposoby wykorzystania drukarek 3D MakerBot w tworzeniu robotów przemysłowych lub optymalizacji ich pracy. Przedstawiono także na czym dokładnie polega kompleksowość oferty Stratasysa, która łączy w sobie niskobudżetowe drukarki 3D typu FDM, przemysłowe maszyny drukujące w tej samej technologii z linii Fortusa oraz fotopolimerowe Objety, zdolne tworzyć detale o niezwykłej precyzji odwzorowania szczegółów i detali.

CadXpert zapowiada kolejną edycję swojej konferencji w przyszłym roku.

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w CadXpert