Forward AM, spółka zależna niemieckiego koncernu chemicznego BASF, wzbogaciła swoją ofertę o kolejne materiały do druku 3D. Nowe fotopolimery powstały w ramach współpracy z producentem precyzyjnych drukarek 3D żywicznych – Photocentric. Kolaboracja zaowocowała gamą nowych materiałów, zaprojektowanych specjalnie do systemów LCD Photocentric- Ultracur3D.

Nowa linia materiałów składa się z dziesięciu żywic, które utwardzane są za pomocą światła widzialnego. Z biegiem czasu, oferta ma się poszerzyć o kolejne tworzywa fotopolimerowe.  Ultracur3D EPD 1006 Powered by Photocentric to pierwszy stworzony i wprowadzony na rynek materiał, w ramach tej współpracy. Nowe żywice będą wspólnie sprzedawane i rozwijane przez obie firmy, w celu dalszego „uprzemysłowienia wytwarzania przyrostowego”. 

Forward AM to spółka zależna od BASF,skupiająca się na zagadnieniach ze świata druku 3D. Została założona w 2017 roku w celu poszerzenia działalności firmy w zakresie technologii addytywnych. Od tego czasu, BASF podjął wiele współprac i znacznie powiększył swoje portfolio materiałów eksploatacyjnych do druku 3D. Już miesiąc po założeniu Forward AM, BASF przejął holenderską firmę, Innofil3D, produkującą filamenty. Dzięki temu, oferta dostępnych produktów poszerzyła się o PLA, PET i ABS. Później w 2017 roku BASF przejął również globalną działalność Solvay w zakresie poliamidów, oraz inne firmy zajmujące się produkcją materiałów- Advanc3D Materials i Setup Performance. 

Od 2018 roku firma stale się rozwija, budując sieć inwestycji i współpracy, w celu produkcji nowych materiałów do druku 3D. W ramach kolaboracji z Essentium, dostawcą drukarek 3D z Teksasu, BASF stworzył nową linię filamentów „Ultrafuse”, a także poszerzył swoją sieć dystrybucji. Kolejne partnerstwa z Prismlab i Shapeways zaowocowały w kolejnych materiałach eksploatacyjnych, używanych w technologii addytywnej, powiększając ofertę BASF.

Współpraca BASF z Photocentric miała na celu połączenie ich zasobów, w celu przyspieszenia masowej produkcji części drukowanych 3D. Na targach Formnext 2019 zaprezentowano dwa materiały, dedykowane do systemów Photocentric; BASF ST45B i FL300W. Teraz, ogłoszono wprowadzenie nowych fotopolimerów i pogłębienie relacji biznesowych tych firm. 

Połączenie wiedzy zdobytej przez BASF, w trakcie dziesięcioleci badań nad materiałami eksploatacyjnymi do drukarek 3D, oraz wysoce precyzyjnej technologii Photocentric może umożliwić stworzenie bezkonkurencyjnych materiałów fotopolimerowych. Umożliwi to masową produkcję funkcjonalnych części do użytku końcowego.  

Ultracur3D Powered by Photocentric

Nowa seria fotopolimerów, opracowana w ramach ścisłej współpracy BASF i Photocentric została nazwana “nowym kamieniem milowym” w ich strategicznym partnerstwie. Dzięki połączeniu wiedzy tych dwóch firm, w zakresie druku 3D udało się zoptymalizować żywice pod kątem drukarek 3D Photocentric. 

Opatentowany przez tą firmę system drukowania SLA LCD, zastosowany w najnowszym systemie LC Maximus, jest wykorzystywany w przemyśle i medycynie. Według Sally Tipping, dyrektora ds. sprzedaży w Photocentric, seria Powered by Photocentric umożliwi klientom bardziej efektywne wykorzystywanie potencjału drukarek 3D. 

„Ultracur3D EPD 1006 Powered by Photocentric” ma zapoczątkować linie nowych żywic fotopolimerowych, o wysokiej wytrzymałości mechanicznej, a przy tym w atrakcyjnych cenach. Materiały znajdą swoje zastosowanie w wielu różnych branżach, umożliwiając masową produkcję części do zastosowań końcowych. Planowane jest poszerzenie oferty tych żywic, przy czym każda z nich ma być dostosowana do drukarek 3D Photocentric. 

Stworzenie nowej linii fotopolimerów do druku 3D jest korzystne dla obu firm. Forward AM poszerzył swój asortyment, oferując materiały dedykowane do swoich drukarek 3D. Dzięki temu dostarczy swoim klientom nową linię kompatybilnych żywic polimerowych Ultracur3D EPD 1006. Jak powiedział dyrektor ds. zarządzania Paul Holt, Photocentric pogłębia współpracę z BASF, aby ułatwić masową produkcję na zamówienie komponentów w wielu różnych branżach. Dzięki temu stworzono unikalną kombinację oprogramowania, sprzętu i chemii, która usuwa przeszkody w stosowaniu wytwarzania przyrostowego w masowej produkcji. 

Wyłącznym dystrybutorem firmy Photocentric w Polsce jest firma filaments4U.

Źródło: 3dprintingindustry.com

Patrycja Gwiazda
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Druk 3D