W dniu dzisiejszym, podczas targów K Show w Düselldorfie, miała miejsce premiera nowej maszyny autorstwa ARBURG`a – jednego z największych producentów wtryskarek do przetwórstwa tworzyw sztucznych na świecie. Freeformer to pierwsza drukarka 3D tej firmy, jednakże wszystko wskazuje na to, iż będzie to bardzo mocny debiut.

Urządzenie drukuje w zupełnie nowej, opatentowanej technologii AKF, polegającej na stapianiu granulatu tworzywa na tej samej zasadzie jak w produkcji wtryskowej. Freeformer drukuje modele za pomocą nanoszenia warstwa po warstwie bardzo małych kropelek materiału  i ich stapiania.

Cechy charakteryzujące tą drukarkę 3D to:

  • druk 3D przy użyciu standardowych granulatów wykorzystywanych przy produkcji form wtryskowych, realizowany z bardzo małych kropelek
  • wysoka jakość druku, przy równoczesnycm stosowaniu tańszych, standardowych granulatów, zamiast drogich materiałów do druku 3D
  • ciche środowisko produkcyjne, bez pyłu
  • druk bez konstrukcji wsporczej – nieruchomy zespół nanoszący i ruchomy wspornik do wytwarzania elementów o skomplikowanych kształtach 3D; wspornik elementu o 3 lub 5 osiach ruchu, z silnikami liniowymi
  • intuicyjna obsługa urządzenia za pomocą gestów na monitorze dotykowym.

Ponadto technologia AKF umożliwia równoczesny druk 3D dwóch komponentów, np. ruchomego połączenia twardego i miękkiego tworzywa. Podczas drukowania, dysza pozostaje nieruchoma, a przesuwany jest drukowany element. Druk może przebiegać w trzech lub pięciu osiach. Przy korzystaniu z pięciu osi, nie ma problemu z drukowaniem kształtów o większym poziomie nachylenia niż 45°. ARBURG twierdzi również, że gotowe wydruki nie wymagają już żadnej dodatkowej obróbki i są gotowe do użycia.

Powyższa drukarka 3D dla większości osób czytających nasz serwis, będzie stanowić bardziej ciekawostkę niż przydatną do czegokolwiek informację. Cena urządzenia nie jest nam znana, ale możemy z pewnością założyć, iż nie będzie odstawać od cen innych profesjonalnych drukarek 3D na rynku. Tym samym zdecydują się na nią wyłącznie firmy o bardzo dokładnie sprecyzowanych wymaganiach oraz dużych możliwościach finansowych. Sama technologia – choć bardzo innowacyjna, została już opatentowana, zatem nie będzie raczej możliwości wykorzystania jej przy konstruowaniu tańszych alternatyw.

To co zasługuje na uwagę, to fakt, iż w kierunku druku 3 zaczynają zmierzać firmy kojarzone do tej pory wyłącznie z produkcją masową. Biorąc pod uwagę wszystkie cechy i zalety urządzenia, jasnym jest, że ARBURG podszedł do tematu bardzo poważnie i nie szczędził środków na badania i rozwój technologii jak i dopracowania samej konstrukcji.

Źródło: www.arburg.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like